מחשבוני דיאטה הם כלי מדידה המסייעים לתהליך הדיאטה.

עם צמיחת המודעות לחשיבות נושא התזונה והמשקל כפרמטרים משמעותיים המשפיעים על מצבנו הבריאותי, גבר הצורך בכלים המעניקים אומדן מדויק לגבי משקל הגוף, צריכת קלוריות יומית, מדידת היקפים ועוד. ומתוך הצורך נולד הרעיון ליצור מחשבוני דיאטה שיעניקו לכל "העוסקים במלאכת הדיאטה" את הכלים המתאימים להתמודדות עם שינוי הרגלי האכילה הומצאו סדרות של מחשבוני דיאטה.

המאמר הבא מבקש לפרט אודות סוגים שונים של מחשבוני דיאטה כמו גם להבין מהם יתרונות השימוש במחשבוני דיאטה.

אילו סוגי מחשבוני דיאטה קיימים?

  • מחשבון משקל – הוא מחשבון המסייע לנו להעריך ולקבוע האם משקלנו תקין או שמא אנו חורגים מן הטווח התקין ונמצאים במצב של תת משקל או עודף משקל. מחשבון המשקל מבוסס על מדד ה - BMI ( Body Mass Index ) הוא מדד מסת הגוף. מדד ה – BMI נשען על יחס בין הפרמטרים: גובה ומשקל. מדד מסת הגוף מחושב כך: משקל חלקי גובה בריבוע.
  • מחשבון קלוריות – הוא מחשבון המסייע לנו להעריך את צריכת הקלוריות היומית המומלצת לנו. מחשבון הקלוריות מבוסס על מדד ה – BMR (Body Metabolic Rate) הוא מדד קצב חילוף החומרים בגוף, הקובע בהתאם לפרמטרים של גיל, משקל וגובה מהו מספר הקלוריות היומי הדרוש לנו לצורך קיום כל הפעולות הפיזיולוגיות בגוף.
  • מחשבון תזונה – זהו מחשבון המספק לכם אינפורמציה על ההרכב הקלורי של כל יחידת מזון.
  • מחשבון אינדקס גליקמי – הוא מחשבון המודד את רמת ההשפעה של מגוון סוגי מזון על רמות הסוכר (המכונה גם גלוקוז) בדם. מדד המצביע על ערך גליקמי גבוהה אזי הדבר מתריע על מזון המהווה לא רק סכנה לדיאטה (משום שתחושת השובע ממזונות בעלי ערך גליקמי גבוהה הנה קצרה) אלא גם סיכון בריאותי (בייחוד לסובלים מעודף משקל כמו גם אנשים שאינם עוסקים בפעילות גופנית).
  • מחשבון הוצאה קלורית – הוא מחשבון מאפשר לכם לדעת מהי כמות הקלוריות שאתם שורפים בכל פעילות גופנית. חישוב ההוצאה הקלורית בכל פעילות ופעילות נקבע בהתאם לפרמטרים כגון: משקל, סוג הפעילות (הליכה, ריצה, עבודה בינה, רכיבה על אופניים וכו') ומשך הפעילות (10 דקות, חצי שעה, שעה וכו').

אם כן, מחשבוני דיאטה מסייעים לכם לפקח על תהליך הדיאטה ולבנות בהתאם לאינפורמציה המתקבלת ממגוון מחשבוני דיאטה את תוכנית הדיאטה הטובה ביותר עבורכם.

מהם היתרונות של מחשבוני דיאטה?

  • מחשבוני דיאטה מספקים לנו את כל האינפורמציה לה אנו זקוקים על מנת לבנות תוכנית דיאטה אישית, הדרגתית ונכונה המשלבת בין תזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימה.
  • בקרה על תהליך הדיאטה – מחשבוני דיאטה מספקים לנו קביעה מדויקת כלפי תקינותו או חריגותו של משקל גופינו, וכך מאפשרים לנו לפקח על התהליך ולדעת בדיוק מהו משקל היעד שלנו ומהי כברת הדרך שנותרה לנו על מנת להשיג משקל זה.
  • נגישות – כיום ישנם מאות אתרים העוסקים בתחום הדיאטה ומספקים גישה נוחה לגולשים אל מחשבוני דיאטה שונים ללא כל צורך בתשלום.

לסיכום, אם ברצונכם לבנות בצורה נכונה את סדר היום הקלורי שלכם מומלץ מאוד להסתייע בהיצע המגוון של מחשבוני דיאטה הנמצאים ברשת.