תוכן [ הסתר ]
המדריך לבחירת דיאטה נכונה. לא חייבים לאכול רק עגבניות...

כל מי שניסה אי פעם להתחיל דיאטה, יודע עד כמה זה עשוי להיות מתסכל. ומילא להתחיל, החלק הקשה באמת הוא להתמיד בה. מה לא ניסית – פנית אל דיאטנים מכל הסוגים: כאלה שממליצים על דיאטה טבעית, דיאטנית קלינית, אפילו גורו הרזיה תימהוני ניסית – אבל כלום לא עזר? מה אתה עושה לא נכון?

יכול להיות שהטעות שלך נעוצה בניסיונות למצוא איזה פתרון פלאים. בצורך הבלתי נשלט לראות תוצאה. אבל דיאטה נכונה היא תהליך איטי, שקול ומדוד, שהתוצאות שלו מגיעות לעיתים לאט יותר מהרצוי, לעיתים בצורה מתונה יותר מהרצוי, אבל רק כך הן יכולות להחזיק מעמד לאורך זמן.

דיאטה כדרך חיים

רוב האנשים שמבקשים לעשות דיאטה, ובמיוחד אלו שנתקלים בקושי גדול בביצוע , הם אנשים שאוהבים לאכול. מאוד אוהבים לאכול. אותם אנשים בדרך כלל מבקשים למצוא פתרון של זבנג וגמרנו, עושים איזו דיאטת כסאח בה הם נמנעים לחלוטין מהמון מאכלים שהם מאוד אוהבים, והתוצאות באמת לא מאחרות להגיע.

מה הבעיה? אותה אהבה לאוכל לא פסקה ולא נעלמה, ואחרי מספר שבועות או חודשים בהם מנעת מעצמך את המאכלים שאתה הכי אוהב, לא ירחק היום בו תתפתה אליהם שוב. הסכנה היא שאותו פיתוי יוביל אותך לנסות ולפצות על כל אותו זמן בו נמנעת, ובסופו של דבר תמצא את עצמך חוזר להרגליך הישנים והסוררים.

יסכימו דיאטנים מכל העולם – דיאטה נכונה היא דרך חיים, היא שינוי הרגלים ולא התנזרות תקופתית שאחריה ניתן לחזור לאכול מה שרוצים אבל המשקל יישאר נמוך. שיחה עם כל בעל מקצוע בתחום תגלה גם שההתנזרות המוחלטת גם היא לא מומלצת, כי היא עלולה להוביל לבולמוס אכילה שמטרתו לפצות על ההימנעות.

יש אינספור סוגים של דיאטות, דיאטה טבעית ודיאטה לפי סוג דם והתאמת תפריט אישית אצל דיאטנית קלינית או אצל נטורופתית וכך הלאה. המכנה המשותף לכולן הוא שמירה על איזון. שום שינוי לא ייעשה בקיצוניות גדולה מדי, וברוב המקרים לא ימליצו לך להימנע לחלוטין ממאכל כזה או אחר. אולי להפחית, אולי להפחית מאוד, אבל לא להימנע לחלוטין.

אז מהם חוקי הזהב של דיאטה נכונה?

כאמור, ישנן אינספור שיטות לדיאטה, וכל יום מגיעה אחת נוספת. הלהיט החדש בתחום שמשגע את אמריקה הוא דיאטה טבעית, כאשר בעצם מדובר בהתאמה אישית של תפריט ואורח חיים תזונתי, מה שבאופן קצת אחר עושה גם כל דיאטנית קלינית.

אבל עבור כל סוג דיאטה שלא תהיה, ימליצו דיאטנים מכל הסוגים על מספר חוקי זהב שהם בבחינת חובה לשם השגת התוצאות הרצויות ושמירה עליהן לאורך זמן:

  • פעילות גופנית - נכון, זה אחד הדברים השנואים על רובנו, אבל החשיבות שלו עבור דיאטה נכונה ועבור גוף בריא בכלל היא גבוהה מאוד. כדי להשיג תוצאות כדאי לבצע פעילות גופנית אירובית, השורפת הרבה קלוריות ומזרזת את קצב חילוף החומרים. בנוסף, במיוחד אם עודף המשקל גבוה, כדאי לעבוד על חיזוק השרירים הרפויים על מנת לקבל גוף מתוח וחזק (קריאה נוספת על כושר גופני)

מה עוד יכול לעזור לך להגיע למשקל היעד ולהישאר בו?

תוך שמירה על כל החוקים שלעיל, כדאי לבחור בדיאטה שמתאימה כמה שיותר לאורח החיים שלך, כך תוכל לסגל את ההרגלים לעצמך בקלות רבה יותר ותצליח גם לשמור עליהם לאורך זמן. אם יש צורך בשינוי דרסטי באורח החיים, אולי כדאי להתחיל אותו בהדרגה.

אחד הדברים החשובים להצלחתו של תהליך דיאטה הוא תמיכה מבחוץ. רבים נרשמים לקבוצות הרזיה – נפגשים עם אנשים כמותם, שמתמודדים עם בעיות משקל, ועומדים מול הקשיים ביחד. גם פעילות גופנית משותפת היא משהו שיהיה קל הרבה יותר לבצע מאשר להקים את עצמך לבד ולהישען על המשמעת העצמית שלך בלבד.

אם אתה איש משפחה, ואתה היחיד בבית שמשנה את הרגלי התזונה, יקשה עליך מאוד אם כל שאר בני הבית ימשיכו בהרגלי אכילה אליהם אתה משווע לחזור, אך פשוט לא יכול. אמנם אין צורך לגרום לכולם לסבול רק בגלל שאתה בדיאטה, אך יש מקום להתחשבות ולתמיכה, במעשים, במילים, בכל דרך אפשרית.

הדיאטה שלך מתחילה עכשיו

דיברנו על זה שדיאטה צריכה להיות מאוזנת, לא קיצונית ולא חמורה. היא נועדה לשנות את הרגלי התזונה שלך אבל לא בהכרח מהקצה אל הקצה וגם אם כן – לא בבת אחת. לפיכך, אין צורך בהכנות מיוחדות, נפשיות או פיזיות, ובביטויים כמו 'ממחר' או 'מהשבוע הבא' – הדיאטה שלך מתחילה עכשיו.

כבר בארוחה הבאה שלך אתה יכול לשים לב למה שנכנס לפה, כבר עכשיו אתה יכול לשתות עוד כוס מים, כבר הערב לצאת להליכה בפארק – אין צורך לחכות למחר. אם תרצה להתחיל למשל דיאטה טבעית, אין בעיה – קבע עם איש מקצוע אפילו לשבוע הבא. אבל עד אז יש לך שבוע שלם להתחיל להתרגל לאורח חיים מעט שונה.

ייעוץ עם דיאטנים גם הוא מומלץ, אך אתה יכול לעשות זאת גם בעצמך. פגישות עם דיאטנית קלינית עולות כסף שאין ברשות כולנו לבזבז, אם זה המצב גם אצלך, תוכל להסתמך על חוקי הזהב שהזכרנו ולנסות לחפש מידע באינטרנט. אם בכל זאת תרצה משהו שמותאם אליך אישית, כדאי אולי לחשוב שוב על ההוצאה – ייתכן שהרגלי האכילה החדשים שלך יתגלו כחסכוניים יותר וההוצאה תתקזז.