דיאטת סקרסדייל היא דיאטה המושתת על אכילת חלבונים, והדרת פחמימות. בגלגולה הראשון, יועדה הדיאטה לחולי לב כרוניים, אולם עם הגעתה של הדיאטה לתודעה הציבורית, התפרסמה הדיאטה על גבי המגאזינים, וכך הפכה לדיאטה פופולארית בקרב האוכלוסייה. המאמר הבא, ינסה לשרטט את העקרונות המנחים של דיאטת סקרסדייל, את יתרונותיה ואת חסרונותיה.

מהי דיאטת סקרסדייל?

העיקרון המנחה של דיאטת סקרסדייל, מושתת על עיקרון ההדרה של פחמימות, והתבססות על חלבונים, מסוג: בשר, ביצים, ומוצרי חלב) על פירות וירקות. דיאטת סקרסדייל מורכבת מצריכה של 1000 קלוריות בייניים, מתירה נשנושים של מלפפונים בין ארוחות ומבטיחה הפחתה של 10 ק"ג במשך שבועיים.

מיהו ממציא דיאטת סקרסדייל?

דיאטת סקארסדייל הומצאה על ידי הרופא והמומחה למחלות לב, ד"ר טאורנובר בייקר. בייקר, שהיה ממייסדי המרכז הרפואי סקארסדייל בניו יורק, הגה דיאטה שיועדה במקור לפאציינטים שלו, שהגיעו למרכז. בעקבות תוצאותיה המדהימות של הדיאטה (ירידה מהירה במשקל ללא תחושה של רעב), התפרסמה הדיאטה באמצעות העיתונות, וכך הפכה לתופעה פופולארית.

מהם יתרונות דיאטת סקרסדייל?

יתרונותיה הבודדים של דיאטת סקרסדייל הם:

  • מדובר בדיאטה המסייעת להפחית במהרה ממשקל הגוף (עד 10 ק' בשבועיים).
  • המגבלות השונות בתפריט, כמו גם חוסר הגיוון הקיים בתפריט, מגבירים את מודעות האדם למזונו.
  • מכילה פירות וירקות המועשרים בויטמינים, מינרלים ואנזימים.

מהם חסרונות דיאטת סקרסדייל?

חסרונותיה של הדיאטה הם:

  • מדובר בדיאטה המסוכנת לנשים בהיריון, לחולי כליות ולחולי לב, ולכן אסורה עליהם.
  • המחסור בפחמימות (אורז, לחם, תפוחי אדמה, פסטה ועוד) גורם למחסור במינרלים וויטמינים והדבר גם פוגע בקצב בניית התאים בגוף ובמערכת החיסונית.
  • הדיאטה מכילה מספר נמוך של קלוריות, ולכן מדובר בדיאטה העשויה להיות מסוכנת מאוד לגוף.
  • מדובר בדיאטה משתנת (זאת בשל צריכה עודפת של חלבון המעורר את פעילות הכליות), הגורמת לאיבוד רב של מינרלים וויטמינים חשובים, כדוגמת: נתרן, אשלגן וסידן, עובדה העשויה לגרום לשיבוש הפעילות העצבית, הלב, לסחרחורות ולבחילות.

מהו תפריט דיאטת סקרסדייל ?

תפריט הדיאטה מורכב משלוש ארוחות ביום, כאשר מכסת הקלוריות היומית מגיעה ל – 1000 קלוריות ביום. הדיאטה מושתת על צריכה של פירות, ירקות ופחמימות מסוג: מוצרי חלב דלי שומן, בשר דל שומן וביצים, כאשר חל איסור על אכילת פחמימות. בין הארוחות מותר לאכול ירקות בלבד, וניתן לשלב תבלינים מסוג לימון, שום, מלח, עשבי תיבול, סוכרזית ורוטב סויה וכו'. דיאטה המבוססת על חלבונים (ביצים, בשרים רזים ומעט מוצרי חלב רזים), ירקות ופירות. אסור לאכול פחמימות. יש 3 ארוחות עיקריות. מותר לנשנש בין הארוחות ירקות בלבד. מומלץ לשלב עשבי תיבול, שום, בצל, לימון, מלח, רוטב סויה, תבלינים חריפים וממתיקים מלאכותיים לשיפור הטעם. הדיאטה מכילה עד 1000 קלוריות ביום. לסיום, לכל תומכי דיאטת סקרסדייל, חשוב להגביל את הדיאטה לשבועיים בלבד, וככלל, מדובר בדיאטה מסוכנת ומאוד לא מומלצת.