תוכן [ הסתר ]

מבין אלה המעוניינים להוריד ממשקל גופם, בולטים אלה שמחפשים אחר שינוי דרסטי: השלה של מספר רב של קילוגרמים ממשקל גופם, בפרק זמן קצר בכל קנה מידה. סוג זה של דיאטה, המכונה גם דיאטת בזק, נחשב לנפוץ ביותר כיום. מהם המאפיינים של דיאטה מהירה מסוג זה?

ספורט? יותר בכיוון של הוצאת מאכלים מהתפריט

דיאטה מהירה שונה מכל סוג אחר של דיאטה. כאן, לא תמצאו תכניות מקיפות, ולא צעדים שתכליתם הגברה של הכושר הגופני של האדם. תחת זאת, עיקר הדגש הוא על שינוי מהיר ודרסטי של הרגלי התזונה שלו, לרוב בצורה של הימנעות מוחלטת ממאכלים מסוימים, וזאת לפרק זמן שנע לרוב בין מספר ימים לשבועות.

היבט אחר של דיאטת כאסח, נוגע כבר להוספה של רכיב מסוים לתפריט היומי, לעיתים עד התבססות עליו לחלוטין. כמעט תמיד, יהיה זה מאכל אשר נהוג לחשוב שהוא בעל יכולת לשרוף שומנים בגוף האדם, או לחילופין להגדיל את קצב חילוף החומרים שבו.

חשיבותה של מהירות

שאלה חשובה שיש לשאול, אם כך, היא באילו מקרים אנשים בוחרים בדיאטת בזק מהסוג הזה? ובכן, לא פעם יהיו אלה אנשים אשר מתכוננים לאירוע חשוב, בו הם מעוניינים להיראות במיטבם. בין אם המדובר הוא בחתונה, בפגישת מחזור או אפילו בהופעה בתכנית טלוויזיה (ע''ע סרט הקולנוע "רקוויאם לחלום" – האמונה היא כי המראה האסתטי יושג רק בזכות הורדה דרסטית במשקל.

במצבים אחרים, הבוחרים בדיאטת בזק עושים זאת עקב משבר נפשי, או שורה של לחצים אשר משודרים להם על ידי הסביבה. למשל, הערה מעליבה על משקל גופה של בחורה עלולה להביא לה לרצות להוריד ממשקלה מהר ככל האפשר. אלא שלא תמיד מדובר בדבר חיובי בהכרח.

הסכנות שבדיאטה מהירה

אם תשאלו רופאים או דיאטנים על דיאטה מהירה, לא בטוח שתמצאו הרבה דברים חיוביים עליה. הדיאטה האמורה נחשבת לכזו הכוללת בתוכה לא מעט סיכונים, שבכוחם – על פי המתנגדים העיקריים – אף לסכן את בריאותו של האדם המעוניין להוריד ממשקל גופו.

הסיבה העיקרית לכך היא שהוצאת מזון מסוים מהתפריט באופן מוחלט עלולה להביא למחסור חמור ברכיבים תזונתיים שונים, לרבות פחמימות, שהוא מכיל בתוכו. מכאן, ייתכנו לא מעט תופעות לוואי שליליות, ובכלל זה:

  • חולשה כללית ועייפות
  • כאבי ראש
  • כאבי פרקים
  • בעיות נוירולוגיות
  • הפיכת האכילה לדבר שלילי, אולי אפילו מאוס

בנוסף על כך, הרי שלאורך זמן עלולות דיאטות מסוג זה להיות לא יעילות בעליל. לא בכדי נהוג לכנות אותן גם בתור "דיאטת יו-יו": בהיעדר ההתמדה, ועם החזרה לתזונה "תקינה", משקל הגוף צפוי לעלות, אולי אפילו מעבר למה שהיה טרם הדיאטה.

המעוניינים לקרוא על סכנות אחרות שבדיאטות, בין השאר מהסוג הזה, יכולים לעשות זאת דרך הכתבה הבאה מ-YNET.

אז למה כן?

גם אם יש סכנה בביצוע דיאטה מהירה, לא ניתן להתעלם מיתרונות מסוימים שלה, בייחוד כאשר מבצעים אותה באופן מתון יחסית. יש מספר סוגים נפוצים ובטוחים יותר של דיאטות כסאח, ובין השאר דיאטת אשכוליות, דיאטת שלושת הימים, דיאטת כרוב, דיאטת לחם, דיאטה ים תיכונית – והרשימה עוד ארוכה.

בכל אופן, אין לבצע דיאטה מכל סוג, ובכלל זה דיאטת כאסח, ללא ייעוץ מקצועי של דיאטנית מוסמכת. דיאטה מוצלחת תהיה כזו המבוססת על תכנית מוגדרת, אפילו אם המטרה העיקרית היא להוריד כמה שיותר קילוגרמים, תוך פרק זמן קצר שנראה בלתי הגיוני בעליל.