תוכן [ הסתר ]

מי מאיתנו לא הסתכל במראה והחליט שהחל ממחר הוא פוצח בדיאטה? רובנו יכולים להזדהות. אם החלטתם לקחת את נושא הדיאטה ברצינות הגעתם למקום הנכון.

מותר לאכול לחמים? אסור לאכול שוקולדים? הנה מאמר שיסביר לכם על סוגי הדיאטות השונות וייתן לכם כמה טיפים מועילים להתמדה.

קיימות עשרות אם לא מאות שיטות הרזיה ברחבי העולם, וכמובן שכולן מגובות במחקר. אבל כנראה שמדע הוא לא מדע מדויק ולכם אין מושג במה לבחור. אחד הכללים הכי חשובים כשזה מגיע לדיאטות הוא הכלל הבא: מה שנכון לו, לאו דווקא נכון גם לי.

אם תלכו עם הכלל הזה ותהיו קשובים לגוף שלכם, תוכלו למצוא את סוג התזונה שמתאימה לכם, וזה הסוד להתמדה.

אז אתם מחפשים דרך לרדת במשקל עודף, אז בואו נדבר על הדרכים השונות שבהן תוכלו לעשות את זה. אבל לפני כן, למה זה קורה?

איך הגוף שלנו צובר משקל עודף?

לא ניכנס לכל התהליכים הביוכימיים, ננסה לפשט את זה. אתם בטח יודעים שהסוד טמון בדברים שאתם בוחרים להכניס לפה ובכמות. נכון, גם לחוסר פעילות גופנית ועוד גורמים אחרים יש השפעה על משקל גופנו אבל השורה התחתונה היא התזונה.

כל מאכל מכיל הרכב חומרים אחר וכמות קלוריות מסוימת. קלוריה היא יחידת אנרגיה. הגוף שלנו שורף ביממה כמות קלוריות מסוימת, ולכן המשחק הוא בעצם משחק איזון. אם הכנסתם לגוף יותר קלוריות ממה שהוא שרף, תעלו במשקל (הקצב תלוי בחריגה). אם תשמרו על כמות שווה, לא תעלו ולא תרדו. אם תאכלו פחות קלוריות ממה שהגוף שלכם שרף, תרזו. בגדול, ככה זה עובד.

אגב, בנוגע להימנעות מלחמים ושוקולדים. לא בטוח שזה הכרחי, עוד כלל חשוב בדיאטות: אפשר לאכול הכל, כל עוד לא חורגים מכמות הקלוריות היומית שהגדרתם לעצמכם כדי לעמוד במטרה (תהיה אשר תהיה).

סוגי הדיאטות

דיאטת שומרי משקל- דיאטה המתבססת על ספירת ניקוד. לכל מזון יש ניקוד מסוים, ובכל פעם שאתם אוכלים הניקוד מצטבר. היא לא נחשבת לקיצונית ומאפשרת ירידת משקל של עד שני קילוגרמים בחודש. החישוב לא מתבסס על ספירת קלוריות ולכן לא "מורכב".

דיאטת אוכל נקי- מבוססת על הימנעות מאכילת אוכל מעובד, וחזרה למזונות הטבעיים. על פי השיטה, על האדם לתת לגוף לעשות את העיבוד של האוכל בעצמו. המזונות מתבססים בעיקר על פירות וירקות, אבל רצוי למיין בין אוכל מעובד לבין אוכל מעובד ובריא (בכל זאת, הכל היום כמעט מעובד).

דיאטת אטקינס- העקרונות המנחים של דיאטה זו היא הימנעות מאכילה של פחמימות וסוכרים, ואכילה בלתי מוגבלת.

*כמו שציינו, קיימות עוד המון דיאטות שלא נוכל לכסות במאמר. אם תרצו לקבל עוד מידע בנושא תוכלו למצוא אותו באתר.

טיפים לדיאטה שתחזיק לאורך זמן

הקושי הכי גדול הוא ההתמדה בדיאטה. ולכן, ריכזנו כאן כמה טיפים שיעזרו לכם לראות אותה מזווית אחרת.

כדי להצליח להתמיד באמת חשוב שתמצאו את הדיאטה שמתאימה לכם, שלא תרגישו בה חסך, שלא תחשבו ש"אסור" לכם לאכול משהו מסוים, שתקומו ותבחרו לדבוק בה יום יום. מתוך רצון עמוק לשנות את ההרגלים הלא בריאים שלכם.

חשוב שתדעו, אתם לא לבד!

משמעות המילה דיאטה היא תזונה בסך הכל. אתם לא נכנסים למשטר, אתם משנים תזונה. ואתם הולכים לאכול מזון שיהפוך אתכם לאנשים בריאים יותר וטובים יותר כלפי עצמכם. ככל שתתרגלו לרעיון הזה, ככה התהליך יהפוך לנעים יותר.

אכילה רגשית- כולנו חוטאים בזה לפעמים. עוד כשהיינו ילדים, בכל פעם שבכינו דחפו לנו בקבוק לפה. לא פלא שנוצר קשר הדוק במוח שלנו בין מצבים רגשיים לא נעימים לבין אוכל כנחמה.

תתחילו להיות מודעים. רגע לפני שאתם נותנים את הביס תשאלו את עצמכם- "אני באמת רוצה לאכול את זה?". לפעמים באמת תרצו, וזה לגמרי בסדר. לכו על זה, העיקר שתהיו מודעים. עצם המודעות תדחוף אתכם לשים לב טוב יותר לצורכי הגוף שלכם.

ובכל שאר הפעמים, הקפידו לאכול מהבטן ולא מהראש.

אין כזה דבר דיאטה- תשתחררו מהמילה הזאת. עצם המחשבה שמשהו "אסור" הופכת אותו לנחשק יותר. תבחרו לאכול בריא בצורה מודעת, תבחרו לוותר על המאכלים שגורמים לכם להרגיש רע. מותר לכם לאכול הכל, אתם פשוט בוחרים לוותר על זה כי אכפת לכם מעצמכם. אתם רוצים להזין את הגוף שלכם.

ולבסוף, תשנו את המטרה. מה יקרה אם במקום לשאוף להיות רזים תשאפו להיות בריאים?

אנחנו באמת מאמינים שאם תשנו את התפיסה יהיה לכם קל יותר לבצע שינוי, שימו את הגוף שלכם במקום הראשון, תחשבו עליו כמקדש והתייחסו אליו בכבוד הראוי לו.

בהצלחה!