הקשר בין דיאטה לתזונה נכונה

image

מה הקשר בין דיאטה לבין תזונה בריאה ונכונה? האם הדיאטה שמטרתה לסייע לנו להפחית משקל באמת בריאה או שהיא מסכנת את בריאותנו? מדוע יועצי התזונה ממליצים להקפיד על תזונה נכונה מגיל צעיר ולהימנע מדיאטות פופולריות כאלו ואחרות?

 

מחקר שהתפרסם בשנת 2014 במגזין תזונה מוביל על ידי צוות חוקרים משבדיה הוכיח שדיאטה שאינה מתאימה לנו עלולה לסכן את בריאותנו ויש דיאטות כאסח טרנדיות המהוות סכנת חיים. במחקר שנערך בשבדיה במשך 25 שנים השתתפו כ-140,000 אנשים, ועל פי תוצאות המחקר יש קשר ישיר בין תזונה לבריאות, כאשר הקשר ביניהם מבוסס בין היתר על מערכת יחסים בין מרכיבי המזון וגנטיקה. המחקר השבדי הוכיח שדיאטות המחייבות שינוי תזונתי קיצוני, למשל דיאטת מרקים, דיאטה עתירת שומן או דיאטה ללא פחמימות, מוביל להפחתת משקל מהירה בטווח הקצר, אך בטווח הארוך הדיאטה גורמת לבעיות בריאותיות ולתחלואה גבוהה.

דיאטה לא מאוזנת גורמת לפגיעה בגוף ובבריאות האדם

ברוב הדיאטות הפופולריות כיום מונעים מהגוף מרכיבי מזון שונים, למשל פחמימות או שומנים, במטרה להשיג ירידת משקל בטווח הקצר ביותר. כאשר מונעים מהגוף רכיב תזונתי הנחוץ לתפקוד תקין נגרם חוסר איזון בגוף ועלולים לסבול תוך זמן קצר מחסרים תזונתיים. החסר התזונתי עלול לגרום לסיבוכים רפואיים כמו פגיעה בכליות בגלל עודף חלבונים, מצבים של תת תזונה, איבוד הכרה, מחלות לב וכלי דם, אנמיה, פגיעה בשרירים עקב מחסור באשלגן ונתרן וכו'.

בנוסף, רוב האנשים הבוחרים לעבור מדיאטה אחת לאחת מאבדים משקל תוך זמן קצר, אך לאחר סיום הדיאטה והמשטר התזונתי הם מעלים מחדש במשקל גופם ולרוב הם משמינים יותר מהמשקל שהיה להם לפני התחלת הדיאטה. השינוי הקיצוני במשקל הגוף גורם לתחלואה גבוהה ובמקרים קיצוניים הדיאטה מסכנת חיים.

לכן, הפתרון המומלץ על ידי אנשי המקצוע הוא להקפיד על תזונה נכונה ובריאה מגיל צעיר, למעשה צריך לשמור על תזונה מאוזנת ונכונה כדרך חיים ורק כך אפשר למנוע מחלות קשות, לשפר את הבריאות, להשיל קילוגרמים עודפים, לחטב את הגוף וליהנות מתחושה כללית טובה בהרבה.

שומרים על הגוף והבריאות

הדרך היחידה לשמור על משקל גוף תקין היא באמצעות תזונה נכונה לאורך זמן, כך אין צורך לעבור מדיאטה טרנדית אחת לאחרת ולסכן את הבריאות. התזונה המאוזנת כוללת את כל אבות המזון והרכיבים שהגוף זקוק להם כדי לתפקד היטב, פיזית ונפשית. התזונה הנכונה כוללת פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון, חומצות שומן ועוד.

כאשר מקפידים על תזונה בריאה בשילוב פעילות גופנית והפחתת סטרס בחיים, ניתן לראות את התוצאות בהדרגה, ותוך זמן יחסית קצר מרגישים חזקים, נמרצים ומלאי אנרגיה, והמשקל הופך למאוזן. לכן, כדאי לבחור את הפתרון המקצועי והנכון ביותר מבחינה בריאותית ונפשית לירידה במשקל, ובמקום הדיאטות המסוכנות כדאי גם לכם לעבור לתזונה נכונה ולאורח חיים בריא.