ויטמינים ותוספי תזונה

תוכן [ הסתר ]

תוספי תזונה - שוק בעליה

השוק של תוספי תזונה הינו שוק מתפתח הנמצא בעשור האחרון בנסיקה מתמדת. בכל שנה נצרכים יותר ויותר תוספי תזונה בעולם המערבי. הנסיקה המרשימה הזאת בכמות הצריכה של התוספים מקורה בהבנה כי התזונה שלנו כיום אינה מספקת לגופינו את כל החומרים הדרושים לו על מנת לתפקד בצורה הטובה ביותר.

בהתאם לכך, אנחנו רוצים, ובצדק, לתגבר את הגוף ולסייע לו, על מנת שנוכל לחיות לאורך זמן בבריאות טובה. אנשים רבים הבינו כבר לפני שנים את החשיבות במזון שהם מכניסים לפה ולהעשרתו בעזרת תוספים חיצוניים.

כיום קיים ביקוש רב לתוספי תזונה אצל כל סוגי האנשים, בין אם הם ספורטאית, בין אם הם צמחוניים, טבעוניים, וכו'. דוגמה למקום לתוספי תזונה בטבע בנחלה.

ויטמינים

אז מה הם בעצם תוספי התזונה? כשמם כן הם, לא מדובר בתרופות אלא במשלימי מזון. בתוספים לתזונה שלנו. מדובר לרוב במיצוי טבעי של חומרים מסוימים - לרוב מדובר במיצוי כזה או אחר של צמחים או שורשים מסוימים.

התוסף הוא מוצר בעל ריכוז גבוה של החומר איתו נרצה לתגבר את הגוף ובכך הוא יחסוך לנו את האכילה המוגברת של מזונות מסוימים. דוגמא טובה לאחת מן הקבוצות של התוספים היא הויטמינים. ויטמינים הם חומרים הדרושים לבצוע פעילויות חשובות בגוף. בואו ונסקור כמה מהם:

  • ויטמין C מצוי בהרבה מאוד תוספי תזונה. אנו אמורים לקבל אותו מפירות ההדר וממגוון ירקות כמו פלפלים. מדובר בחומר אשר מתגבר ומאיץ את ייצור תאי הדם הלבנים בגופנו. במילים אחרות, הוא מחזק את מערכת החיסון. אנשים רבים לוקחים תוספי תזונה כמו ויטמין C בזמן מחלה על מנת לתת לגוף את הכלים להתגבר על המצב הבעייתי במהירות ובקלות יתרה.
  • דוגמא נוספת לויטמין אשר אנשים רבים סובלים מחוסרים בו, הוא ויטמין b12. זהו ויטמין המגיע בעיקר מן החי והוא לוקח חלק מרכזי ביצירת ה-DNA שלנו בתאים. אנשים רבים אשר לא ניזונים מן החי, לדוגמא, נאלצים ליטול את הויטמין על בסיס קבוע על מנת למנוע חוסר בגופם.
  • תוספי תזונה אינם תמיד תחליף לחומרים שאנו אמורים לקבל מן המזון. ויטמין D הוא חומר שעוזר לנו לספוג את הסידן בגוף. הויטמין נוצר בעת החשיפה לשמש. כיום, בשל המודעות הגבוה לסכנות השמש, אנשים רבים לא נחשפים אליה וגופם לא מייצר מספיק מן הויטמין. הם משלימים את הכמות החסרה בלקיחת תוספי תזונה.

תוספים לתינוקות

תינוקות רכים הם יצור עדין מאין כמותו. בשל גופם הקטן והתזונה הקבועה מאוד לה הם זקוקים, פעמים רבות הם חשופים לשינויים דרסטיים יותר ברמות של חומרים חיוניים בגופם. בשל כך יש כיום אינספור ויטמינים לתינוקות.

אין ספק כי חומרים אלו יכולים לתרום תרומה גדולה לבריאות הרך הנולד, אך בכל מקרה, בשל עדינות המצב וההשפעה המשמעותית של כל מרכיב על גופו של הפעוט, מומלץ מאוד להיוועץ בבעלי מקצוע לגבי טיב החומר והכמויות המומלצות.

צריכה אחראית

תוספים הם מוצר שימושי ואפילו הכרחי בימינו, ימים בהם אנו לא מסוגלים לקבל את כל החומרים החיוניים לבריאות ושלמות גופינו מן המזונות אותו אנו אוכלים ביום יום. יחד עם זאת, חשוב מאוד לצרוך תוספים בצורה אחראית ובמינונים המתאימים.

כיום ידוע כי גם צריכה מוגזמת של תוספי תזונה היא לא בריאה ואף מזיקה ביותר. לכן, חשוב מאוד לא 'להשתולל' בצריכתם ולעשות זאת על פי ההנחיות. ישנם אין ספור תזונאים ונטורופתים שישמחו לעזור לכם בנושא.