חשיבות מזונות עשירים בוויטמין D

תוכן [ הסתר ]

מבין הוויטמינים השונים ויטמין D נחשב חיוני ביותר במסגרת דיאטה ויש לו תפקיד חשוב ביותר בכל הקשור למערכת הנשימה, הלב והמוח. למה חשוב לצרוך מזונות הכוללים ויטמין מסוג זה- על כך בכתבה הבאה.

ראשית כל, מהו ויטמין D?

 

ויטמין D או בשמות האחרים ויטמין D3, קלציפרול וכולקלצפירול הוא ויטמין חשוב ביותר לגוף האדם. מדובר בוויטמין אשר ניתן למצוא אותו במזונות שונים ותפקידו חשוב ביותר- יש בו רכיבים חיוניים ביותר לבריאות העצמות. בשנים האחרונות ניתן לקרוא מחקרים שונים על חשיבותו של הוויטמין בכל הקשור להגנה על מערכות שונות בגוף לרבות נשימה, לב ומוח. נוסף על זאת, נערכו מחקרים רבים המוכיחים כי תוספת של ויטמין מסוג זה במזונות שונים עשויה למנוע שורה ארוכה של מחלות החל מסוכרת, סרטן ומחלות נוספות.

באילו מזונות ניתן למצוא ויטמין D?

מחקרים הראו כי כמות מתאימה של הוויטמין תוביל לשיפור במצב של דיכאון. במקרה של דיכאון למשל, אנשים עשויים להסתגר בבית ולצרוך פחות מזונות בריאים ולכן כמות הוויטמין בגופם קטנה יותר בהשוואה לאחרים. כך או אחרת, צריכה של הוויטמין בכמות הדרושה תוביל לשיפור משמעותי למדי במסגרת הליכים חיוניים בגוף.

קיימים מזונות עשירים בויטמין D  וכעת נפרט את המזונות השונים:


  • דגים כמו למשל סלמון, מקרל, סרדינים.
  • חלבון ביצה
  • צדפות: גם אם אתם לא חובבי צדפות, דעו כי מדובר במזון הכולל את הוויטמין.
  • טופו: לא תמיד צריך לדאוג לשלב בתזונה מזונות מהחי על מנת לצרוך את הוויטמין. גם טופו יכול להיות מקור של הוויטמין. אם אתם צורכים מנה בגודל 20 גרם, דעו כי אתם מקבלים כמויות יפות של הוויטמין.
  • פטריות: בשל העובדה כי פטריות גדלות בשמש חזקה במיוחד, מדובר במקור היכול לספק כמות גדולה של ויטמין מסוג זה.
  • חלב: במידה ואתם צורכים כוס חלב, הרי שתייה של חלב תעניק לכם 100 יחידות של ויטמין זה.
  • בשר: שימו לב, תוספת של בשר בקר לתפריט שלכם תסייע לכם לזכות ב30-50 יחידות של ויטמין זה. נציין כי בבשר לבן יש כמויות גדולות של ויטמין זה בשל כמויות השומן הגבוהות.
  • כוס מיץ תפוזים: גם כוס של מיץ תפוזים תסייע לכם לקבל את הוויטמין.

למה אנשים סובלים ממחסור של ויטמין D?

הנה עובדה מפתיעה שרבים אינם יודעים - למרות העובדה כי מדינת ישראל היא מדינה שטופת שמש, רבים מהאזרחים סובלים ממחסור בוויטמין זה. מה הסיבות לכך? עלייה במודעות של נזקי קרינה וכן שימוש בקרם הגנה וגם עבודה משרדית המפחיתה את החשיפה לשמש הכוללת תאורה מלאכותית ועוד לא הזכרנו את הנושא של תזונה לקויה. ישנם אנשים הצפויים יותר מאחרים לסבול ממחסור בוויטמין ולכן חשוב ביותר לדאוג לשלב את הוויטמין במזונות שונים.