קבוצות תמיכה הפכו בשנים האחרונות לפורמט מבוקש בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל או הרגלי אכילה לקויים, ומבקשים לרזות. ההצלחה המסחרית של קבוצות תמיכה להרזיה נובעת מהעובדה כי הכוח הקבוצתי מעניק תמריץ להתמדה בדיאטה.

במאמר הבא נסקור את המושג קבוצות תמיכה ונברר מהם היתרונות בניהול דיאטה במסגרת קבוצת תמיכה.

מהי קבוצת תמיכה?

קבוצת תמיכה היא פלטפורמה חברתית שמטרתה להפגיש בין אנשים המבקשים להתמודד עם בעיה המטרידה אותם ומשותפת לכל הנוכחים במפגש. לרוב, קבוצות תמיכה מנוהלות על ידי גורם מקצועי לרבות פסיכולוג, דיאטן, יועץ או מנחה המקיים מפגש שבועי קבוע של קבוצת התמיכה ומצייד את חברי הקבוצה בכלים מקצועיים להתמודדות עם הבעיה. הרעיון העיקרי של קבוצות תמיכה הוא ניהול שיח ודינאמיקה קבוצתית המורכבת משיתוף בחוויות אישיות, הקשבת הנוכחים לבעיותיהם של החברים במפגש תוך גילוי אמפתיה, הבנה ותמיכה אחד בשני.

הרשת החברתית וההרגשה כי יש אנשים נוספים המתמודדים עם בעיה דומה כשלי, היא המעניקה את הכוח התרפויטי ואת העוצמה האישית להתגבר.

מהן קבוצות תמיכה לדיאטה?

השמנה הפכה למחלת המאה עמה נאלצים להתמודד מדי יום מיליוני אנשים בארץ ובעולם.

תעשיית הדיאטות המציפה את עולמנו גדלה בצעדי ענק, אולם רובנו מתקשים למצוא את הכוח להתמיד בהן. בעשורים האחרונים, אנו עדים למגמה מתפתחת של קבוצות תמיכה מקצועיות, מוסדיות פרטיות ואף טלוויזיוניות (עיין ערך "לרדת בגדול") המעניקות סיוע לאנשים המעוניינים להפחית במשקל גופם, אך מתקשים לדבוק לבד בדיאטה.

קבוצות תמיכה לדיאטה הן קבוצות חברתיות המעניקות ייעוץ, סיוע, כלים ותמיכה מקצועית וחברתית להתמודדות הדדית עם שינוי דראסטי בהרגלי האכילה, שינוי תפיסתי בכל הקשור לאוכל ושמירה על משקל גוף מאוזן ובריא.

אילו קבוצות תמיכה להרזיה קיימות?

ישנן מאות קבוצות תמיכה לדיאטה בארץ, ולכן לא ניתן לפרט על כולן. אולם בחרנו במדגם מייצג של קבוצות תמיכה המדגימות שלוש פרקטיקות לניהול קבוצות תמיכה. האחת דוגלת בשינוי תפיסתי כלפי אוכל. השנייה דוגלת בתוכנית של פעילות גופנית. והשלישית דוגלת בשילוב בין הפרקטיקה הגופנית לפרקטיקה התפיסתית.

  • שומרי משקל - מפגש שבועי בהנחיית נשים שעברו סדנת שומרי משקל בהצלחה והוכשרו להדרכה. במהלך כל מפגש מתקיימת שקילה, מוענקת חוברת עם מתכונים וטיפים, ומתקיים דיון קבוצתי בנושא הקשור להתמודדות עם השינוי.

כיצד קבוצות תמיכה לדיאטה עשויות לסייע בתהליך ההרזיה?

  • קבלת עזרה ותמיכה מקצועית - קבוצות התמיכה מעניקות לפרט תמיכה וסיוע מקצועי.

לסיכום, אם אינכם מצליחים לרזות בכוחות עצמכם, הרזיה באמצעות השתתפות במפגשים של קבוצות תמיכה היא התשובה עבורכם.