תוכן [ הסתר ]

קבוצות תמיכה הפכו בשנים האחרונות לפורמט מבוקש בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל או הרגלי אכילה לקויים, ומבקשים לרזות. ההצלחה המסחרית של קבוצות תמיכה להרזיה נובעת מהעובדה כי הכוח הקבוצתי מעניק תמריץ להתמדה בדיאטה.

במאמר הבא נסקור את המושג קבוצות תמיכה ונברר מהם היתרונות בניהול דיאטה במסגרת קבוצת תמיכה.

מהי קבוצת תמיכה?

קבוצת תמיכה היא פלטפורמה חברתית שמטרתה להפגיש בין אנשים המבקשים להתמודד עם בעיה המטרידה אותם ומשותפת לכל הנוכחים במפגש. לרוב, קבוצות תמיכה מנוהלות על ידי גורם מקצועי לרבות פסיכולוג, דיאטן, יועץ או מנחה המקיים מפגש שבועי קבוע של קבוצת התמיכה ומצייד את חברי הקבוצה בכלים מקצועיים להתמודדות עם הבעיה. הרעיון העיקרי של קבוצות תמיכה הוא ניהול שיח ודינאמיקה קבוצתית המורכבת משיתוף בחוויות אישיות, הקשבת הנוכחים לבעיותיהם של החברים במפגש תוך גילוי אמפתיה, הבנה ותמיכה אחד בשני.

הרשת החברתית וההרגשה כי יש אנשים נוספים המתמודדים עם בעיה דומה כשלי, היא המעניקה את הכוח התרפויטי ואת העוצמה האישית להתגבר.

מהן קבוצות תמיכה לדיאטה?

השמנה הפכה למחלת המאה עמה נאלצים להתמודד מדי יום מיליוני אנשים בארץ ובעולם.

תעשיית הדיאטות המציפה את עולמנו גדלה בצעדי ענק, אולם רובנו מתקשים למצוא את הכוח להתמיד בהן. בעשורים האחרונים, אנו עדים למגמה מתפתחת של קבוצות תמיכה מקצועיות, מוסדיות פרטיות ואף טלוויזיוניות (עיין ערך "לרדת בגדול") המעניקות סיוע לאנשים המעוניינים להפחית במשקל גופם, אך מתקשים לדבוק לבד בדיאטה.

קבוצות תמיכה לדיאטה הן קבוצות חברתיות המעניקות ייעוץ, סיוע, כלים ותמיכה מקצועית וחברתית להתמודדות הדדית עם שינוי דראסטי בהרגלי האכילה, שינוי תפיסתי בכל הקשור לאוכל ושמירה על משקל גוף מאוזן ובריא.

אילו קבוצות תמיכה להרזיה קיימות?

ישנן מאות קבוצות תמיכה לדיאטה בארץ, ולכן לא ניתן לפרט על כולן. אולם בחרנו במדגם מייצג של קבוצות תמיכה המדגימות שלוש פרקטיקות לניהול קבוצות תמיכה. האחת דוגלת בשינוי תפיסתי כלפי אוכל. השנייה דוגלת בתוכנית של פעילות גופנית. והשלישית דוגלת בשילוב בין הפרקטיקה הגופנית לפרקטיקה התפיסתית.

 • שומרי משקל - מפגש שבועי בהנחיית נשים שעברו סדנת שומרי משקל בהצלחה והוכשרו להדרכה. במהלך כל מפגש מתקיימת שקילה, מוענקת חוברת עם מתכונים וטיפים, ומתקיים דיון קבוצתי בנושא הקשור להתמודדות עם השינוי.
 • כללית דיאט - קבוצת תמיכה המונה בין 15-20 איש. הקבוצה נפגשת פעם בשבוע עם פסיכולוגית, דיאטנית קלינית ומדריכת כושר המקנות ידע כיצד לשנות הרגלי אכילה, כיצד לתכנן ארוחות ובאילו תרגילי כושר לדבוק.
 • מכון וינגייט - קבוצת התמיכה מועברת על ידי מומחים לרפואת ספורט, דיאטנית קלינית ומדריכי כושר גופני מווינגייט. התוכנית אורכת כחודש במפגשים חד שבועיים. הסדנא מתחילה עם סדרה של בדיקות רפואיות וייעוץ תזונתי. לאחר מכן כל פגישה, אורכת 4 שעות ומורכבת מסדרה של אימונים, הרצאות, וארוחת בוקר וצהריים.
 • סטודיו C - קבוצת תמיכה המונה כ – 17 נשים. הקבוצה נפגשת פעם בשבוע לשעתיים ובשלב מתקדם לשלוש שעות בשבוע. התוכנית מתחילה במפגש עם דיאטנית קלינית לקבלת ייעוץ והתאמת תפריט, וממשיכה למפגש עם מורה לחינוך גופני המתאימה לכל משתתפת תוכנית אימון אישית. אותה היא מבצעת עם נשים נוספות.
 • אילנה רז - מפגש שבועי המתקיים בהנחייתה של מחברת ספרי הדיאטות אילנה רז, אשר השילה 50 ק"ג ממשקלה. במהלך המפגש בו משתתפים כ – 100 אנשים, נשקלים, מקבלים מתכונים, פידבקים להגברת המוטיבציה ומקשיבים לסיפורי הצלחה של הרזייה.

כיצד קבוצות תמיכה לדיאטה עשויות לסייע בתהליך ההרזיה?

 • קבלת עזרה ותמיכה מקצועית - קבוצות התמיכה מעניקות לפרט תמיכה וסיוע מקצועי.
 • אחדות גורל - הידיעה כי יש עוד אנשים בעולם שסובלים מאותה בעיה ונאלצים להתמודד ולהיאבק בה כמוני מדרבנת יותר מאשר ביצוע דיאטה באופן אישי.
 • שיחה ושיתוף בקשיי ההתמודדות - שיתוף חברי הקבוצה בלבטים, בקשיים ובהתמודדות היומיומית היא סוג של תרפיה ודינאמיקה המדרבנת אנשים להיאבק נכונה על משקלם.
 • בקרה ושליטה - הדינאמיקה הקבוצתית, השקילה השבועית והמפגש השבועי מאפשרים בקרה ושליטה על תהליך ההרזייה.
 • מפגש חברתי - המפגש החברתי תורם לאווירה החיובית ולמוטיבציה.
 • לימוד אישי - קבוצות תמיכה המנוהלות על ידי אנשי מקצוע ומנחים מנוסים מעשירה את הידע, ומספקת מידע וכלים בנושא תזונה נכונה, מזון בריא, מתכונים דלי קלוריות, תרגילי כושר וכו'.
 • יחד קל יותר לרזות - קבוצות תמיכה מעניקות סיוע חברתי ומקצועי ובקרה עצמית וקבוצתית שמאיצה כל תהליך של הרזיה.

לסיכום, אם אינכם מצליחים לרזות בכוחות עצמכם, הרזיה באמצעות השתתפות במפגשים של קבוצות תמיכה היא התשובה עבורכם.