תוכן [ הסתר ]

מציאת דיאטה שטובה ובריאה לגוף שלנו ויחד עם זאת מאפשרת לנו להתמיד בה זה לא דבר פשוט. אנחנו מוצפים באלפי סוגים של דיאטות שונות שמבטיחות ירידה במשקל במהירות והשגת גוף חטוב ומושלם, אבל במחירים שקשה מאוד עד בלתי אפשרי לעמוד בהם. כך, למרות הרצון שלנו להוריד מעט קילוגרמים או לחטב את הגוף, אנחנו לא מצליחים לעשות זאת.

אחת הדיאטות המוצלחות ביותר והמתאימות לאקלים שלנו ולהרגלי האכילה הישראליים היא הדיאטה הים תיכונית. מחקרים הראו שאנשין שחיים בארצות שסביב אגן הים התיכון בעלי תוחלת חיים גבוהה ושכיחות נמוכה מאוד של מחלות לב ודם שמתאפיינות בגילאים מבוגרים. כתוצאה מכך, יותר ויותר ארגוני בריאות ודיאטנים ממליצים על דיאטה לפי תזונה המאפיינת את המקומות הללו- שהיא תזונה ים תיכונית.

דיאטה ים תיכונית מבוססת על צריכה גבוהה של פירות וירקות טריים, אכילה שמבוססת בעיקרה על מזון מהצומח כמו דגנים מלאים וקטניות, צריכה של שמן זית בעיקר כמקור לשומן בלתי רווי, מיעוט באכילה של מוצרי חלב ואכילת בעיקר מוצרי עיזים ויוגורט שנחשבים קלים יותר לעיכול ואכילה בכמות מתונה של דגים, עוף וביצים, בשאיפה לצמצום מוחלט ככל האפשר של בשר אדום. הדיאטה תומכת בשתיית יין אדום- עד 4 כוסות בשבוע.

לנו, הגרים במדינת ישראל, מעבר לדיאטה ים תיכונית אפשרי ולא דורש שינויים עצומים, שכן מדובר במאכלים הקיימים בתפריט שלנו וערבים לחיך שלנו בין כה וכה. לכן, זוהי דיאטה מומלצת במיוחד בארץ.

יתרונות הדיאטה הים תיכונית

לדיאטה הים תיכונית יתרונות רבים:

  • שמן זית ויין אדום מכילים אנטי-אוקסידנטים שמאטים את הזדקנות התאים בגוף ומורידים את הכולסטרול. שילוב של שני אלו תורם לירידה בסיכוי לפתח מחלות כרוניות.
  • מחקרים הראו שאנשים שנהגו על פי הדיאטה הים תיכונית היו בעלי סיכוי פחות לפתח מגוון מחלות כמו אלצהיימר, פרקינסון, מחלות לב וסרטן
  • חולי סוכרת שנוהגים על פי הדיאטה נזקקים משמעותית לטיפול תרופתי מופחת ביחס לחולי סוכרת שאוכלים על פי דיאטות אחרות
  • התפקוד המיני של חולי סוכרת משתפר באופן משמעותי

חסרונות הדיאטה הים תיכונית

  • מדובר בדיאטה בעלת אחוזי שומן גבוהים ביחס לדיאטות אחרות ולכן מי שלא מקפיד על תפריט מאוזן על פי הדיאטה יכול לעלות במשקל
  • צריכה של מקורות סידן וברזל מהצומח היא איכותית יותר מאשר קבלתם מהחי, אולם יש להקפיד על אכילת מזונות המכילים אותם, דבר שדורש תשומת לב והקפדה
  • במדינת ישראל צריכת העוף ומוצרי החלב גבוהה יחסית ולכן אנשים רבים יכולים לחוש קושי בהפחתת המינון שלהם עד להסתגלות לאכילה משמעותית יותר של מזונות מהצומח כמו קטניות ודגנים מלאים

מה כולל התפריט של דיאטה ים תיכונית

תפריט הדיאטה הים תיכונית יכול להיות מאוזן ובנוי בצורה שלא נרגיש קושי או פערים משמעותיים מהתזונה שלנו כפי שהיא כעת. כך למשל, את הבוקר כדאי להתחיל באכילת פירות טריים ולארוחת בוקר ים תיכונית כמה שעות לאחר מכן אפשר לאכול סלט קצוץ עם שמן זית, 2 פרוסות לחם מדגנים מלאים, ביצה קשה וטחינה. ארוחה חלופית יכולה להיות דייסת שיבולת שועל עם פירות ודבש, או אם אנחנו ממש רוצים להתפנק פנקייקס מקמח כוסמין.

ארוחת צהריים יכולה לכלול מנה של דג או חזה עוף ולצידם מג'דרה, כוסמת, קינואה, בורגול או אורז מלא. כדאי לשלב יחד איתם מנת ירק חי או מבושל, שתהווה לפחות שליש מהארוחה. יכול להיות משעמם לאכול סלט 3 פעמים ביום, ולכן אפשר לגוון בסוגי סלטים שונים ואם אין ברירה לוותר על ירק חי בצהריים ולאכול מרק ירקות או ירקות מאודים או מבושלים.

ארוחת ערב יכולה להכיל לחם מקמח מלא עם לבאנה, סלט, פשטידה וכדומה. אנחנו חושבים שעדיף לאכול בצורה שדומה ככל האפשר להרגלים הקודמים שלנו, כדי שיהיה לנו קל יותר להסתגל לדיאטה החדשה ולכן מי שרגיל לאכול ארוחה חמה בערב יכול בהחלט להמשיך לעשות זאת יחד עם הדיאטה הים תיכונית, ובהדרגה כדאי לצמצם את החלק המבושל ולאכול מאכלים קלים וטריים יותר.

גולת הכותרת של הדיאטה לדעתנו היא ההמלצה לשבת ולשתות לאחר הארוחה כוס יין אדום, בנחת, ולהירגע מכל היום שעבר עלינו. אם זה מה שהדיאטה דורשת- מי אנחנו שנאמר אחרת?