מהו סוד ההצלחה של תפריטי דיאטה מסוימים על פני אחרים? התשובה – התאמה אישית. אם גם אתם "עסקני דיאטה מסורים" ייתכן וגם אתם נתקלתם בשאלה הקיומית כיצד ניתן לשרוד את הדיאטה ולהתמיד בה? אם כן, רבים מאיתנו לא מודעים לעובדה הפשוטה כי סוד ההצלחה של תפריטי דיאטה טמון בהתאמה האישית בין תפריטי דיאטה ובין הרגלי האכילה האופייניים שלנו. על פי רוב כל דיאטה מצטיירת כדרך של "ייסורים" אותה חייב לעבור כל אדם הסובל מעודף משקל או השמנת יתר. כי בעולם שבו פיתויים קולינאריים מחכים לנו בכל פינה, אין כל ברירה אלא להיכנע לתשוקה היומית הקטנה המסתכמת בקרואסון שוקולד משובח, עוגות שמנת, מאפים מלוחים, חטיפים ועוד...

אולם אם ברצונכם ויש בידכם את הרצון לפצוח בדיאטה, עליכם תחילה לברור מבין היצע של תפריטי דיאטה את הדיאטה שמצד אחד תקנה לכם סוג של "חופש קולינארי" גם בבית "הכלא הדיאטטי", ומצד שני תקנה לכם את הריסון הנדרש בכדי לרדת במשקל ולהגיע למשקל היעד שלכם.

מהם עקרונות הברזל להתאמה נכונה של תפריטי דיאטה?

ובכן, ישנם מספר עקרונות בסיסיים שצריכים ללמוד טרם ניגשים למלאכת התאמת תפריט דיאטה.

ראשית, על מנת לזהות את הרגלי האכילה האופייניים עליכם תחילה לנהל "יומן אוכל" אישי ובו יש לרשום את סדרי האוכל והרגלי התזונה היומיומיים שלכם. על היומן להכיל כל ביס וביס שאתם לוקחים במהלך היום, כולל ביס מהבמבה של הילדים. את יומן האכילה יש לנהל במשך שבוע שלם, על מנת לקבל אומדן אמיתי אודות הרגלי האכילה שלכם לרבות: אילו מאכלים אתם ממש אוהבים, מהן שעות "השבירה" שלכם העשויות לחבל בתהליך, מהו סדר יומכם האישי: האם אתם אנשי קריירה? עובדים מהבית? וכו'. לאחר שבוע ימים של רישום ביומן תוכלו להיווכח בהרגלי אכילה אופייניים ולקבל מושג ואומדן ברור על כדאי לוותר ואת מה ניתן להשאיר.

שנית, הבנת החולשות והרגלי האכילה האופייניים לכם ובחירה במגוון תפריטי דיאטה העשויים להתאים לכם. שלישית, "הברירה הטבעית" – בשלב זה עליכם לברור בין ים של תפריטי הדיאטה, את הדיאטה המתאימה ביותר לקריטריונים הבאים:

  • גיל
  • מצב בריאותי
  • חולשות קולינאריות: שוקולד? מאפים? ממתקים? בשר שמן? גבינות שמנות?
  • נסו לברר איזה טיפוס אתם? למשל: האם אתם שייכים לקבוצת "המנשנשים" או לקבוצת "ארוחות דשנות"..
  • מהן שעות השבירה האופייניות לכם מבחינת אוכל? בבוקר? בערב אחרי העבודה? בלילה? בשעות אחר הצהריים?
  • באיזה סוג עבודה אתם עוסקים? עבודה משרדית? עבודה פיזית? האם אתם עובדים מהבית?

לכל הקריטריונים הללו יש השלכות הרות גורל על אחוזי ההצלחה של הדיאטה ולכן יש להתאים נכונה בין המצוי לרצוי ולבחור מתוך מגוון של תפריטי דיאטה את הדיאטה המתאימה ביותר להרגלי האכילה שלכם. לסיכום, אם ברצונכם להתמיד בדיאטה ולרזות בצורה הדרגתית ומבוקרת, עליכם לברור מבין מגוון של מתכונים את הדיאטה הנכונה לכם.

תפריט דיאטה לקיץ תפריט דיאטה לחורף