מחשבון קלוריות הוא כלי לחישוב מספר הקלוריות של כל מרכיבי המזון הנכללים בדיאטה שלנו.

בשנים האחרונות עם עליית המודעות הציבורית לתזונה נכונה, בריאה ומאוזנת כמו גם העלייה בתופעה של השמנת יתר בארץ ובעולם, הפך מחשבון הקלוריות ל"ידידו הטוב ביותר של האדם."

אם בעבר היינו צריכים להסתפק בטבלת הקלוריות שמספקת הדיאטנית, הרי שהיום, אנו יכולים להיעזר במרחב האינטרנטי המציב בפנינו שורה של אתרים בנושאי תזונה, דיאטה ובריאות המספקים מחשבון קלוריות המסוגל לחשב במדויק את מספר הקלוריות של כל רכיבי המזון שהכנסנו לפינו באותו יום.

מהו מחשבון קלוריות?

מחשבון קלוריות הוא כלי לחישוב צריכת הקלוריות היומית ומדד המספק אומדן מדויק אודות מספר הקלוריות של כל מזון ומזון שאנו צורכים.

אילו סוגי מחשבוני קלוריות קיימים?

כיום ניתן למצוא עשרות מחשבוני קלוריות הפועלים לפי מדדי חישוב שונים לרבות: מחשבון קלוריות, מחשבון משקל, מחשבון לשריפת קלוריות בעת פעילות גופנית, מחשבון לחישוב קצב חילוף החומרים בגוף, מחשבון טבלת קלוריות ועוד.

על פי רוב מחשבון קלוריות נשען על שני המדדים הבאים: מדד ה-BMI ומדד ה-BMR.

מהו מדד ה-BMI?

Body Mass Index - הוא מדד לחישוב מסת הגוף. מדד זה מהווה אומדן להערכת משקלו של האדם. המדד מחושב ביחס לנתוני גובהו ומשקלו של האדם, וכך למעשה מעריכה האם מדובר במשקל תקין או במשקל חריג לרבות תת משקל או עודף משקל.

מדד ה – BMI נולד לראשונה במאה ה -19 על ידי הסטטיסטיקאי והמתמטיקאי הבלגי - אדולף קוולטט, ובשנות ה – 90 של המאה העשרים אומץ המדד על ידי ארגון הבריאות העולמי כתקן למדידת השמנה באדם. כיום תקן זה הוא המדד הפופולארי לחישוב עודף משקל ותת משקל.

נוסחת ה – BMI היא כדלקמן:

  • משקל : = BMI
  • גובה בריבוע

מחשבון קלוריות אומנם לא מבוסס על מדד זה, אולם מחשבון משקל הגוף בהחלט נשען על מדד זה. אם ברצונכם לדעת מהו אינדקס מסת הגוף הרי הוא לפניכם:

טבלת אינדקס מסת הגוף

מדד ה-BMI מצביע על רמת הסיכון
עד 18.5 תת משקל רמת סיכון גבוהה של תת תזונה
18.5-24.9 משקל תקין לא קיים סיכון
25-29.9 עודף משקל רמת סיכון גבוהה של תת תזונה
30-34.9 השמנה רמה 1 רמת סיכון בינונית
35-39.0 השמנה רמה 2 רמת סיכון חמורה
40 והלאה השמנה רמה 3 רמת סיכון חמורה מאוד

מהו מדד ה – BMR?

Body Metabolic Rate – הוא מדד לחישוב קצב המטבוליזם בגוף. כלומר, מדד ה – BMR מעריך את כמות האנרגיה הדרושה לגוף במצב של מנוחה. מחשבון קלוריות המבוסס על מדד ה – BMR מחשב מהי כמות הקלוריות שאתם שורפים ביממה, זאת בהתחשב בנתוניכם האישיים לרבות: משקל, מין וגובה.

לסיכום, כיום עומדים לרשותכם כלים רבים העשויים לסייע לכם במהלך הדיאטה החל מהרכבת תפריטים, וכלה בחישוב מספר הקלוריות היומיות הנכנסות אל גופכם באמצעות מחשבון קלוריות. כלי המהווה מדד מדויק למספר הקלוריות בכל מזון ומזון והכל באמצעות מחשבון קלוריות.