בזמן האחרון, ויטמין D הוא מושג שאנחנו שומעים יותר ויותר ביומיום. מדוע הוא הפך לתוסף מזון לוהט כל כך? משום שבשנים האחרונות התבררו כמה וכמה סגולות שלו, אשר יכולות להבטיח לכל אחד מאיתנו חיים בריאים ושלווים.

הסגולות הרפואיות של ויטמין די

כפי שבוודאי ידוע לכם ולרבים בכל רחבי העולם, לצריכה קבועה של ויטמינים במינון נכון יש חשיבות רבה מאוד והשלכה מהותית על בריאותנו. ויטמינים הם מאבות המזון שלנו וצריכה שלהם היא דבר שאסור לוותר עליו.

אז מדוע ויטמין D הפך בעצמו ללהיט כל כך גדול? במה הוא שונה מיתר חבריו הויטמינים? בכמה סגולות רפואיות שקשה למצוא בויטמינים אחרים או בכל חומר אחר ברחבי העולם. עד כדי כך מדובר בויטמין מדהים.

גיבור על בדמות ויטמין

אז מה הוא מסוגל לעשות, הויטמין הזה? ראשית, הוא מסייע לספיגת הסידן בגוף ובכך מונע – בעיקר אצל תינוקות וילדים קטנים – היווצרות של מחלת הרככת. לסידן יש חשיבות גדולה בבניית השלד ובחוזקו, מה שאומר דבר אחד: כבר כעת, לויטמין D יש הרבה מאוד חשיבות.

אבל זה לא מסתיים כאן: מסתבר שלויטמין יש סגולות רפואיות אשר מאפשרות לאדם להתמודד טוב יותר עם מחלת הסרטן האיומה. ישנם לא מעט סוגי סרטן, ביניהם כלליים, כאלו שנחשבים 'נשיים' וכאלו שנחשבים 'גבריים' שאותם הויטמין הזה מסוגל לסכל. והסוגים: סרטן האשכים, השד, המעי הגס, הכליות ועוד.

האם כאן זה נגמר? לא. ממש לא. מסתבר שהויטמין הזה מסייע גם במניעת התפשטות הגידולים, בשליחת גרורות ואף בחזרה של המחלה לגוף בו הייתה בעבר. עם כל אלו, היתרונות לא הסתיימו, משום שויטמין D מונע גם סוכרת. מדהים.

הדרכים בהן ניתן לצרוך ויטמין D

ויטמין D נחשב לייחודי, משום שניתן לצרוך אותו לא רק דרך המזון. הויטמין מיוצר גם בסינתזה בין עור הגוף לקרני השמש ולמעשה, זוהי הדרך המהירה והיעילה ביותר כיום להוסיף את שיעורי הויטמין הזה לגוף.

כך, למשל, תושבי מדינות כמו ישראל לא אמורים לסבול ממחסור חמור של הויטמין, בשל חשיפתם הרבה יחסית לשמש. אבל בשל אורח החיים המודרני שבו רובינו נמצאים במקומות ללא אור שמש ישיר במשך שעות ארוכות, ה'מחלה' הזו נפוצה גם במחוזותינו.

אז האם כדאי להשתזף בשמש כמה שיותר? ברור שלא. כל אדם יודע כיום כי החשיפה לשמש לאורך זמן מזיקה מאוד ועלולה לגרום לסרטן העור, שהוא מהקשים שידועים כיום. אמנם חשיפה כזו תביא לייצור מוגבר של ויטמין D, אך בהחלט תגרום למחלה קטלנית – אשר כמובן לא שווה את הסיכון.

לכן, יש לעשות זאת בצורה מבוקרת ולדעת כמה להיחשף כדי לא להזיק לגוף. למעשה, דרושות כמה דקות ביום כדי לקבל את הכמות הדרושה, אך האם אנחנו באמת יכולים להבטיח שזה אכן יקרה? ככל הנראה לא. מהסיבה הזו, צריכת תוסף תזונה של הויטמין הוא הדבר המתאים ביותר.

ויטמין D כתוסף מזון: לקבל את הכמות הראויה בלי להיחשף

ויטמין D אשר נצרך כתוסף מזון יהיה, אם כן, הבחירה הטובה ביותר. כך, לא צריך להסתכן בחשיפה מוגזמת לשמש, אפשר לפקח על מינון וצריכה מתאימה ולשמור על הרמה המתאימה והדרושה, בכל גיל, כמעט ללא בעיות מיוחדות. אז מה דעתכם, תוסיפו קצת ממנו לתפריט שלכם? זה מומלץ בחום.