אבות המזון – המדריך המלא !

אבות המזון הם אבן הבנייה של הגוף האנושי, אולם רבים מאיתנו פשוט לא מודעים לחשיבות החיונית של תזונה המושתת על חמשת אבות המזון. לפיכך, במדריך הבא, נבאר את הפירוש למונח אבות המזון, ונברר מהם קבוצות המזון העונות לשם אבות המזון.

אם כך, מהם אבות המזון ?

אבות המזון, הם רכיבים תזונתיים בסיסיים, הנחוצים להתפתחותם, לתפקודם ולבריאותם התקינה של בני האדם. שכן, היעדר של אחד מן המרכיבים הללו, עשוי לגרום לנזקים גופניים, ואף למצב של תת תזונה ועיסוק .

אילו סוגים של אבות מזון יש ?

על פי רוב, נהוג לחלק את אבות המזון, לחמש קבוצות מובחנות: ויטמינים, מינרלים, חלבונים, פחמימות ושומנים.

  • ויטמינים – הם מרכיב תזונתי החיוני לתפקודו התקין של האדם. אומנם יש לצרוך ויטמינים במידה מועטת, אולם חוסר בויטמינים עלול לגרום לגופינו נזק.

ויטמינים מסייעים לתהליכי הגדילה, לתהליך העיכול, למערכת העצבית למניעת מחלות לב, סרטן ועוד, כאשר לכל ויטמין ייעוד משלו, כך למשל ויטמין A מונע חמצון ומשפר את הראייה, ויטמין K אמון על קרישת הדם ומניעת זיהומים, ויטמין D אחראי על ספיגת זרחן וסידן, ויטמין B12 מסייע בתהליך הגדילה, לייצור כדוריות הדם האדומות ועוד.

  • מינרלים – הם חומרים אנאורגאניים, המגיעים אלינו באמצעות תזונתנו. ישנם סוגים רבים של מינראלים (סידן, אבץ, נתרן, מגנזיום, אשלגן, זרחן, ברזל ועוד), האחראיים על תפקידים שונים בגופינו, כגון בניית העצמות, השיער והשיניים, איזון כמות המים בגוף ועוד.
  • חלבונים – מורכבים מהאטומים הבאים: חנקן (N), פחמן (C), מימן (H) וחמצן (O). החלבונים אמונים על כמה תפקידי מפתח בגוף, לרבות: ויסות תהליכים הורמונאליים בגוף, הרפיה וכיווץ השרירים, הגנה מפני זיהומים, האצה של תהליכי פירוק ובנייה של חומרי התא ובניית תאים. ככלל, ניתן לזהות שני סוגים של חלבונים- חלבון מן החי, לרבות: ביצים, בשר, מוצרי חלב ועוד. וחלבון מן הצומח, לרבות: קטניות ודגנים.
  • פחמימות – מורכבות מן האטומים הבאים: חמצן (O), פחמן (C). פחמימות רב סוכריות משמשות כחומר בניה לתאי הגוף, כמו גם אספקת אנרגיה לגוף.

כאמור, ניתן לזהות שלושה טיפוסים שונים של פחמימות: חד סוכרים, רב סוכרים ודו סוכרים.

  • שומנים – מורכבים מהאטומים הבאים ואינם מסיסים במים: מימן (H), פחמן (C) וחמצון (O).

השומנים אמונים על התפקידים הבאים: מספקים לגוף שכבת הגנה ובידוד, בניית קרום התא ויצירת מאגרי חירום להפקת אנרגיה.

ישנם שני סוגים של שומנים: שומן צמחי – הוא למעשה חומצת שומן בלתי רוויה, כגון שומן המצוי באבוקדו, טחינה, שקדים, שמן זית, שומשום ועוד. לעומתו שומן מן החי – הוא למעשה חומצת שומן רוויה שמקורה במזון כגון בשר, ביצים חלב וכו'.

לסיכום, ניכרת חשיבותה הרבה של תזונה המכילה את חמשת אבות המזון: פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים ומינרלים, לתפקודו התקין של הגוף, ולכן יש צורך לנסח תוכנית דיאטה אשר תכלול את כל חמשת אבות המזון.