תוכן [ הסתר ]

תזונה טבעית מסתמנת כאחת מן הדרכים היעילות לניהול אורח חיים בריא, איכותי וחיוני. המזון שאנו צורכים נחשב לאחד מעמודי התווך בחיינו, לכן אין זה פלא כי אנו נוטים לייחס לו השפעה מכרעת על בריאותינו. טרנד הבריאות הגלובלי שכבש את מחוזות ארצנו בסערה, העלה את המודעות הציבורית לחשיבותה של תזונה טבעית במניעת מחלות, הרזייה טבעית, דיאטה, שמירה על בריאות הגוף והנפש, אנרגטיות וחיוניות.

במאמר הבא, נסקור את העקרונות המובילים של תורת התזונה הטבעית, נבין מהי חשיבותה של תזונה טבעית במארג השמירה על תקינות מערכות הגוף, ונעניק טיפים מנצחים לתזונה נכונה.

מהי תזונה טבעית ?

תזונה טבעית היא תזונה המושתת על מזון חי מן הטבע, שלא עבר תהליכי עיבוד ושמקורו בצומח בלבד. תזונה טבעית מהווה חלק מהותי מעקרונות הרפואה הטבעית על גווניה השונים, לרבות: נטורופתיה, תזונה קלינית, תרפיה בתזונה, רפואה סינית, איור ודה, שיטת הריפוי הטבעית על פי ד"ר אן ויגמור, תורת ה – Raw Food ועוד.

אסכולת הרפואה הטבעית, רואה בתזונה גורם מכריע המשפיע על בריאות האדם, ולכן דוגלת בתזונה הטבעית כשיטת טיפול המסייעת להחלמת הגוף, למניעת מחלות ולשמירה על בריאות הגוף והנפש.

תכליתה של השיטה, הדוגלת בהתבססות על תזונה טבעית, הוא לסייע לאדם לסגל אורח חיים בריא המושתת על מזון טבעי, ועל תפריט המותאם לו באופן אישי.

תזונה טבעית מעודדת את הרעיון כי יש להקפיד על הכנת המזון בצורה ייחודית, נכונה ובריאה, השומרת כי רכיבי המזון הטבעיים לא יאבדו את חיוניותם (הנמדדת בנוכחותם של מגוון ויטמינים, מינרלים, ואנזימים), זאת באמצעות שיטות בישול ייחודיות, כגון: ייבוש, אידוי, ועוד.

חסידי השיטה, טוענים כי אורח החיים המודרני המושתת על מזון מעובד החסר במרכיבים חיוניים אך עשיר בחומרי ריסוס, צבעי מאכל, שומן, כולסטרול ומזיקים אחרים, הוא הגורם העיקרי לתחלואה בבני אדם. ולפיכך רואים בשינוי התזונתי כשיטה טבעית לריפוי ומניעה של מחלות רבות ושמירה על בריאות האדם.

מתי התפתחה שיטת הטיפול של התזונה הטבעית ?

שורשיה של הרפואה הטבעית טמונים ביוון העתיקה, כשאבי הרפואה היפוקרטס טבע את המושג "יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך". היפוקרטס האמין כי יש לחקור את הנסיבות הטבעיות הגורמות למחלות בקרב האדם, לרבות: המים, המזון, האוויר והתנועה הקיימים בסביבת האדם הטבעית. ציר ההתפתחות של הרפואה הטבעית התחיל למעשה, עם פיתוח שיטת הריפוי הטבעית של איכר מצ'כיה, שגילה את כוח הריפוי הטמון בחבישות קרות וצום מים. בין מטופליו הראשונים נמנה נפוליאון בונפרטה. מאוחר יותר טבע דוקטור ג'ון שיל את המונח נטורופתיה ודגל בטיפולי הידרותראפי, ניקוי רעלים וצומות. עם הזמן עלתה המודעות לאקולוגיה, וכך הפך המזון האורגני הטבעי לחלק משמעותי בשיטת הטיפול הטבעית שהושתתה על תזונה טבעית.

מהם העקרונות המרכזיים של תזונה טבעית ?

תזונה טבעית מושתת על מספר עקרונות טיפוליים מנחים והם הבאים:

 • לגוף יכולות ריפוי טבעיות – לגוף האדם הכוח לשנות, לאזן ולתקן את המעוות, זאת באמצעות תמיכה חיצונית בגוף תוך שימוש באמצעים טבעיים מאזנים.
 • התייחסות מקיפה לנסיבות החולי – זהו עיקרון המטפל בצורה מקיפה בשינוי אורח החיים ומעבר אל תזונה טבעית, למען ריפוי החולה.
 • "At least do no harm" – בדומה לשבועתו של היפוקרטס, כך גם המרפאים הטבעיים מאמינים כי יש לסייע למטופל להבריא מבלי לגרום לו לנזק.
 • מקומו של המטפל כמתווה הדרך – למטפל חלק חשוב בחינוך המטופל ועידודו לנטילת אחריות אישית על בריאותו, הגברת המודעות העצמית והבראתו, זאת תוך הקשבה, שיתוף פעולה ותמיכה.
 • רפואה מונעת – רפואה טבעית מייחסת משקל רב ליכולתו של האדם למנוע את הופעתן של מחלות, על ידי ניהול אורח חיים בריא הכולל תזונה טבעית, פעילות גופנית ופעילות התורמת לחיזוק הנפש.
 • הגוף, הנפש והרגש כמכלול אחד – תהליך הריפוי הטבעי מבקש להתייחס אל מכלול הגורמים המשפיעים על חולי האדם, לרבות: תזונה לקויה (ומעבר אל תזונה טבעית נכונה), גורמים סביבתיים, פיזיים, נפשיים, חברתיים, פסיכולוגים, ועוד.

טיפים מנצחים לניהול אורח חיים בריא:

 • הקפידו לפתוח את הבוקר בשתייה של שתי כוסות מים חמים המהולים בכפית דבש, כפית שמן זית וחצי לימון, טיפ אשר יסייע לתהליך הניקוי של מערכת העיכול ועידוד חילוף החומרים.
 • הקפידו ללעוס היטב את המזון שאתם מכניסים לגופכם (ולמדקדקים – 32 לעיסות לפחות), הדבר מסייע למערכת העיכול וגורם לתחושת שובע מהירה.
 • הקפידו לסיים את ארוחתכם האחרונה עד השעה 19:00 בערב, ואף מוקדם יותר, זאת כיוון שבשעות הערב תפקודה של מערכת העיכול איננו בשיאו.
 • הימנעו מאכילת מזון מעובד, סוכר, לחם לבן ומזונות אלרגניים והקפידו על תזונה טבעית נכונה.
 • השתדלו לאכול דגנים מלאים העשירים בסיבים תזונתיים וויטמינים חיוניים.
 • הקפידו לבצע פעילות גופנית סדירה לפחות פעמיים בשבוע תוך שמירה על תזונה טבעית נכונה.

לסיכום, אם ברצונכם לנהל אורח חיים בריא, חיוני ואיכותי הקפידו על תזונה טבעית בריאה ונכונה.