שתייה בזמן אימון - מה לשתות וכמה?

תוכן [ הסתר ]

בעת פעילות גופנית הגוף שלנו מפעיל את השרירים, פעילות אשר צורכת אנרגיה רבה. לשם שמירה על איזון הגוף, חשוב להחזיר במהלך האימון או מיד לאחריו את כל החומרים אותם איבד הגוף. אחד החומרים המרכזיים ביותר אשר הגוף צורך בעת פעילות הינו מים, ועל כן חשוב מאד לשתות מים במהלך האימון – בין אם מדובר במשקה אנרגיה, ובין אם מדובר בבקבוק מים רגיל.

השפעת משקאות אנרגיה על האימון

בכדי לכווץ את השרירים הגוף מפעיל משאבות הפועלות על בסיס אלקטרוליטים שונים (אשלגן, סידן, מגנזיום, נתרן ועוד). בנוסף, הפעלת השרירים דורשת "חפיסות" אנרגיה, אשר מקורן בסוכרים ובפחמימות. על מנת לאזן את צריכת הגוף יש להחזיר את החומרים הללו, במהלך האימון או מיד לאחריו. משקאות אנרגיה הולכים וצוברים תאוצה בשנים האחרונות, וכיום ניתן למצוא אותם בכל חדר כושר או חנות ספורט. משקאות אלה נועדו להחזיר לגוף את החומרים שאבדו לו, בנוסף לנוזלים אותם איבד הגוף במהלך הפעילות.

זמן צריכת המים

במהלך האימון גופנו מתחמם וצורך מים על מנת להתקרר. מים אלה נפלטים מהגוף באמצעות תהליך ההזעה. שימו לב שמחסור בנוזלים עשוי לפגוע בגופנו במידה רבה, ולהביא להתייבשות. מסיבה זו, חשוב לשתות מים לפני האימון, במהלך האימון ולאחר האימון. לפני האימון כדאי לצרוך בקבוק מים של חצי ליטר, ובמהלך האימון יש לצרוך מים או משקאות אנרגיה במנות קטנות על מנת שלא להכביד על האימון. לאחר האימון יש לצרוך בקבוק מים המכיל תערובת איזוטונית או סוכרים שונים על מנת להחזיר לגוף את החומרים החסרים לו. בכל חדר כושר ניתן למצוא מתקן מים אחד לפחות, וכדאי לעצור לידו מפעם לפעם במהלך האימון, ולמלא את מאגרי הנוזלים של הגוף. בנוסף, כדאי להחזיק בקבוק מים זמין ונגיש במהלך האימון ולשתות ממנו לגימות קטנות מפעם לפעם.

כמה מים צריך לשתות?

כמות ההזעה של הגוף תלויה במשתנים רבים. בין המשתנים המרכזיים ניתן למנות למשל:

  • טמפרטורת הסביבה
  • רמת הכושר של המתאמן
  • מאפיינים גנטיים של המתאמן
  • לחות הסביבה
  • עצימות האימון
  • אופי האימון

באופן כללי מקובל לומר שבמהלך אימון אינטנסיבי של כשעה מאבד גופנו בין ליטר וחצי לשני ליטרים של מים. על מנת להכין את הגוף לקראת האימון מומלץ לשתות כחצי ליטר מים, ובמהלך האימון לשתות מספר כוסות קטנות. לאחר האימון יש לשתות כמויות גדולות של מים להחזרת הנוזלים בצורה מלאה.