תוכן [ הסתר ]

פילאטיס, פילאטיס מי היה מאמין כי מה שהתחיל בטכניקה תרפויטית תמימה שנועדה להעניק מענה שיקומי לפצועי מלחמת העולם הראשונה יהפוך במהרה לטכניקת אימון פופולארית האהובה במיוחד על כוהנת הפופ המטריאליסטית מדונה?

אם כן, אין ספק כי שיגעון הפילאטיס שאחז את גבעות הוליווד הגיע הישר אל מחוזות ארצנו והתפשט כמו שריפה בשדה קוצים. עובדה שהוכיחה מעבר לכל צל של ספק כי פילאטיס הינה שיטת אימון ייחודית העובדת על חיזוק והארכת השרירים הפנימיים של הגוף, מעצבת ומחטבת את הגוף ואף תורמת לשיפור תפקודי הגוף הכלליים וליציבות הגוף.

במאמר הבא, נסביר מהם העקרונות של אימון פילאטיס ומהם היתרונות והחסרונות הבאים לידי ביטוי באימון פילאטיס.

מהו אימון פילאטיס?

פילאטיס הוא אימון דינאמי שמטרתו לחזק, להגמיש, לייצב ולהאריך את מערכת השרירים הפנימיים והחיצוניים של הגוף.

אבי שיטת הפילאטיס הוא לא אחר מהגרמני יוסף הוברט פילאטיס (1880-1967) שכינה את הטכניקה שהמציא "קונטרולוג'י". פילאטיס, שחווה את טראומת מלחמת העולם הראשונה, החליט כי עליו להמציא שיטת אימונים אשר תסייע לזרז את שיקומם של פצועי המלחמה, ואכן כך היה. שיטת פילאטיס מכילה למעלה מ – 500 תרגילי תנועה המחזקים את שרירי

הגב החזה והבטן, תוך שילוב בין גוף ונפש.

מי שתרגמה את ההצלחה של שיטת האימון של פילאטיס לתופעה ישראלית חדשה היא כוהנת הפילאטיב בישראל דליה מנטבר, המחזיקה ברשת של מכוני פילאטיס.

מהם כללי הזהב לאימון פילאטיס נכון?

פילאטיס הוא אימון המשלב בין תודעת גוף ונפש. במהלך האימון יש להיות קשובים לגוף ולעקוב אחר הכללים הבאים:

  • שליטה וריכוז – אימון פילאטיס דורש משמעת עצמית וריכוז בביצוע התרגיל על מנת למצוא את נקודת השליטה על גופו.
  • נשימה – אחד מן העקרונות הבסיסיים של אימון פילאטיס הוא נשימה נכונה (שאיפה מחלל האף והוצאת אוויר בנשיפה מחלל הפה. נשימות נכונות מסייעות להתמודד עם הכאב והמאמץ שמופעל על השרירים במהלך כל תרגיל.
  • עקרון מהותי נוסף הוא כי אימון פילאטיס מתחיל ממרכז הגוף. מרכז הגוף הוא המוקד ליציבותו, תנועתיותו וחוזקו של הגוף. מבחינה פיזית מרכז הגוף ממוקם בין צלעות בית החזה אל האגן ומאזור הבטן אל אזור הגב.
  • זרימה ודיוק – הדגש באימון מסוג פילאטיס הוא על תנועה מתמשכת ודינאמית וכן דיוק בפוזיציה ובתנוחה הנכונה.

יתרונות הפילאטיס:

  • פילאטיס היא שיטת אימון ייחודית המהווה כלי שיקומי ולכן מטפלת בפגיעות שונות שנגרמו לגוף במהלך השנים (למשל בעת פריצת דיסק, שיטת אימון הפילאטיס מאפשרת לכם להפעיל שרירים אחרים בגוף כגון שרירי הברכיים למען חיזוק הגוף והפגת כאבים המוקרנים מהגב לאזורים אחרים בגוף).
  • פילאטיס הוא אימון המסייע לטפל בבעיות שכיחות בקרב נשים, כגון בריחת שתן או צניחת רחם, שכן הפילאטיס שם דגש על חיזוק שרירי רצפת האגן וכך תמנע בעיות אלו.
  • כמו כן, חיזוק שרירי רצפת האגן באימון פילאטיס מסייע לגברים ונשים כאחד, לשלוט טוב יותר על מערכת השרירים הפנימית באזור החלציים ולכן עשויים לגרום לשיפור בחיי המין.
  • אימון פילאטיס מחזק את יציבות הגוף, מחזק את שרירי הגוף ומחטב אותם.

לסיכום, דיאטה מאוזנת המשלבת בין פעילות אירובית ואימוני פילאטיס מבטיחה תוצאות מהירות ובטוחות של הרזיה, חיטוב ועיצוב של שרירי הגוף. השילוב בין גוף, תנועה, תודעה ונפש, הם שהפכו את שיטתו פילאטיס לאימון גופני מנצח.