משקאות דיאט - מה הם מכילים והאם הם בריאים?

שוק משקאות הדיאט הוא שוק שמגלגל מיליונים. מצד אחד, כולנו רוצים להיות רזים ובריאים יותר, ולכן משתדלים להימנע ממשקאות ממותקים. מצד שני, כולנו צריכים קצת מתוק להעלאת האנרגיה, מצב הרוח וסתם בשביל הטעם, ולכן רבים מאיתנו פונים אל שוק משקאות הדיאט.

כביכול, משקאות דיאטטיים מאפשרים לנו ליהנות מכל העולמות – מצד אחד הטעם, ומצד שני מעט קלוריות. אבל מחקרים רבים שנעשו בנושא מוכיחים כי בכל הנוגע למשקאות דיאטטיים, הבריאות היא מהם והלאה. איננו מדברים על שתייה של משקה דיאטטי מפעם לפעם, אבל צריכה קבועה של משקאות מסוג זה לא רק שלא תועיל לבריאותכם, אלא עלולה בהחלט להזיק.

מה הסכנות הטמונות במשקאות הדיאטטיים?

בצריכה של משקאות דיאטטיים ישנן לא מעט סכנות לבריאותנו, בואו נדבר על כמה מהן:

  • השמנה - נכון, יש במשקאות אלו פחות קלוריות מאשר באחיהם הלא-דיאטטיים, אך עדיין מדובר במשקאות ממותקים. באופן יחסי למשקה שאינו דיאטטי, הם דיאטטיים. באופן יחסי למים, למשל, הם ממש לא.
  • התמכרות - רבים ממשקאות אלו מכילים קפאין, חומר מעורר וממכר. צריכה קבועה של משקאות מסוג זה עלולה להוביל למצב של התמכרות ממשית של הגוף.
  • התסמונת המטבולית - מחקרים מוכיחים כי צריכה גבוהה של משקאות דיאטטיים מגדילה את הסיכוי ללקות בתסמונת המטבולית. התסמונת המטבולית היא מצב בו אדם מחזיק במספר גורמי סיכון משמעותיים למחלות לב, מחלות כלי דם וסוכרת, שבץ, סרטן ואסטמה.
  • צריכת אספרטיים - אספרטיים הוא ממתיק מלאכותי הנמצא בשימוש במשקאות דיאטטיים רבים. האספרטיים מורכב ממספר רכיבים, שלכל אחד מהם השפעות מזיקות על הגוף בצריכה קבועה, והבולט שבהם הוא מתנול, רעלן המזיק לגוף גם כשנצרך בכמויות קטנות מאוד. צריכה קבועה של אספרטיים היא תהליך הרעלה של ממש עבור הגוף, וההשלכות של הרעלה מתמשכת מסוג זה הן רבות וחמורות – עצבנות, חרדות, דיכאון, פרכוסים, אימפוטנציה, לחץ דם גבוה, היחלשות המערכת החיסונית, אלצהיימר, בעיות ראייה ושמיעה – כל אלו הן רק חלק קטן ממגוון הבעיות שצריכת אספרטיים קבועה עלולה להביא עמה.

אז לשתות רק מים? זה הפתרון?

אין ספק כי מים הם הנוזל הבריא ביותר עבורנו, אבל כמו שכבר אמרנו, כולנו רוצים קצת מתוק מדי פעם. הסוד הוא כמובן באיזון – לא לצרוך יותר מדי מאותם משקאות דיאטטיים. אבל לשמחתנו ישנם גם פתרונות בריאים יותר.

אם ניקח לדוגמא את נביעות+, סדרת המוצרים החדשה של נביעות, נגלה מים בטעמים עדינים, עם מעט קלוריות וללא ממתיקים מלאכותיים, צבעי מאכל או חומרים משמרים. נביעות 7+, למשל, הוא משקה המקבל את מתיקותו מגורם טבעי לחלוטין – צמח הסטיביה.

אמנם נביעות 7+ לא נחשב למשקה דיאטטי, אך הוא מכיל רק 7 קלוריות ל- 100 מ"ל משקה, מכיל ויטמינים ומומתק בצורה טבעית. משקה כמו זה יספק לנו את המתיקות הזו שכולנו צריכים, אך לא יעלה לנו בקלוריות וגם לא בסכנות בריאותיות רבות כל כך שנמצאות בכל הכימיקלים המרכיבים את משקאות הדיאט המוכרים.