תוכן [ הסתר ]

קולגן הוא חלבון שנמצא בגוף האדם ובעלי חיים ומהווה כמעט 35 אחוז מכלל החלבונים. למעשה, חלבון מהווה 5 אחוז ממשקל גוף האדם. את הקולגן ניתן למצוא בגידים שלנו, ברצועות הגוף, סיבים לבנים ואדומים ואפילו רקמות החיבור. לצד האלסטין קולגן הוא זה שיוצר את המתיחה והגמישות בלא מעט מאבירי הגוף. לצורך העניין רקמות שמטרתן לחזק את הגוף כמו גידים יכילו יותר קולגן ואילו רקמות הקשורות בגמישות הגוף יכילו יותר אלסטין. קחו לדוגמא את אבי העורקים והריאות, במקום הזה שבו נדרשת אלסטיות מרבית האלסטין יגבר על כמות הקולגן.

אלו סוגי קולגן קיימים בעולם?

כפי שניתן להבין, יש יותר מ15 סוגי קולגן כאשר הנפוצים מבניהם מצויים בעצמות, גידים, רקמות חיבור, סחוסים ועוד. קולגן אחד הוא זה שישלוט על מרבית חלקי הגוף היות והוא זה שנותן את החוזקה לאיברים שהוזכרו. את קולגן 2 תוכלו לראות יותר בסחוסים ואילו קולגן מס' 3 יהיה מצוי יותר ברקמת חיבור דלילה ויתמוך בתאים בודדים לרבות לימפוציטים וקשרי לימפה.

כיצד מייצרים/ מגרים היווצרות של קולגן בגוף?

מחקרים מעידים כי לאחר גיל 35 רמת קולגן יורדת בגוף ולכן, יש לייצר או לגרות את היווצרותו באמצעות כמה וכמה מרכיבים, אחד מהם הוא בין היתר ויטמין סי. כאשר אדם מאותת על חוסרים של וויטמין זה ייתכן והוא יסבול מדימומים קשים, עור חלש וכן עצמות חלשות. יש לציין כי בעידן הקוסמטיקה והיופי, קולגן תורם גם לנראות הכללית ואם יש אותו בכמות המספקת הוא בהחלט יכול להעלים קמטים ולהשיב לעור הפנים את הנראות הטובה ביותר.

הקשר בין קוסמטיקה לבין קולגן

הטיפולים הקוסמטיים כבר הבינו את המשמעות של מה זה קולגן ומה השפעתו החיובית על הגוף ולכן, כאשר רוצים לבצע כל טיפול יופי משתמשים בקולגן כמקור למיגור הקמטים. חלק מהזרקות המילוי מכילות בין היתר גם את הקולגן עצמו. באמצעות הזרקות מסוימות המחקרים מעידים כי ניתן לגרות את המיקום וכך להתחיל ייצור מחדש. קולגן עשיר בחומצות אמיניות, גליצין ופרולין. קולגן הינו חלבון דק ארוך המורכב משלוש שרשראות המלופפות יחד וכל אלה מחוזקים בקשרי מימן. תפקידו של הגליצין לייצב את המבנה על ידי קשרי המימן כאשר הידרוסיליזין (חומצה אמינית) היא זו המצויה בקצה שרשרת הקולגן ומעודדת המשך ייצור סיבי קולגן חדשים.

בסיכום דבר, קולגן יכול לסייע לא רק לנראות החיצונית שלכם ולמיגור הקמטים אלא הרבה מעבר לכך. למעשה, באמצעות קולגן ניתן לשחזר ולהקל על בעיות הנובעות גם בכאבי ברכיים/ רצועות ואפילו גידים. אז מעבר לנפח וגמישות של העור, יכול קולגן לצד האלסטין להשיב לגוף את התחושה הנהדרת, להעלים את הכאב ואפילו לחזק את שורשי השיער אבל בעיקר להוכיח כי עם הצלחות לא מתווכחים.