אחת לכמה זמן - לפעמים כמעט אחת לשבוע - אנחנו שומעים על דיאטה חדשה ש'מאיימת' לשבור את השוק ולהפוך את ההרזיה לדבר הפשוט ביותר בעולם. משימה שתיעשה במהירות, בזריזות וממש באורח פלא. כזו היא דיאטת HCG של ד"ר סימונס - אך האם היא באמת כזו, במציאות?

על הדיאטה עצמה

בשנות ה-50 של המאה הקודמת טען ד"ר אלברט סימונס כי עלה על תגלית מדעית מרעישה: לדבריו, כאשר צפה בנשות הודו, ראה כי למרות שאינן אוכלות הרבה ונותרות רזות מאוד, היילוד נותר בריא. המסקנה שלו הייתה שהורמון ההריון הוא שגורם לכך: הוא משפיע על השומנים בגוף, גורם למאגר שלהם בגוף להתרוקן ולא פוגע בבריאות הגוף או העובר.

בהתאם לכך, הוא רקח שיטה חדשה לדיאטה - שיטה שבעזרתה, על בסיס השימוש בהורמון ההריון, אפשר לרדת עד 15 ק"ג ב-40 ימים. ההורמון הזה, HCG או Human Chorionic Gonadotropin, הוא זה שמאפשר לגלות בבדיקת שתן קצרה האם האישה בהריון או לא - ולטענת ד"ר סימונס, על ידי לקיחת ההורמון בצורת טיפות או תרסיס, אפשר לרדת משמעותית במשקל.

אלו שלבי דיאטת HCG לשיטתו של ד"ר סימונס:

השלב הפעולות
מאפשרת 1 - הכנה לדיאטה". במשך יומיים יש לצרוך שומנים, להתחיל בצריכת ההורמון, להימנע מפעילות גופנית ברמה גבוהה ולטהר את הגוף בעזרת תוספים מיוחדים וספציפיים
2 - דיאטת HCG זהו השלב בו יורדים במשקל, שלב שנמשך שלושה שבועות. במהלכו יש לצרוך 500 קלוריות בלבד ביום, עד שיורדים 15 ק"ג או עד שעוברים אותם שלושה שבועות
3 - שימור במשך שלושה ימים לא לוקחים את ההורמון אך ממשיכים בצריכה של 500 קלוריות ליום. לאחר מכן, ממשיכים לצריכה יומית של 2,000 קלוריות למשך שלושה שבועות
4 - המשך לאורח חיים קבוע זהו השלב הסופי, שבו יש להישאר כל החיים: חוזרים לאכילה של אוכל רגיל, כולל הכל, ושומרים על משקל מאוזן ובריאות של הגוף

כמובן שדיאטת HCG כוללת גם הנחיות לגבי מזון שאפשר ואי אפשר לצרוך, בעיקר לאורך השלב השני. אפשר למצוא ברחבי האינטרנט הנחיות רבות בעניין, בהתאם למה שגיבש עם השנים ד"ר סימונס.

האם זה באמת יכול לעבוד?

לטענת ד"ר סימונס, צריכת ההורמון מסייעת ל'בלבול האויב' - השומן שבגוף. ההורמון עצמו, לדבריו, מפעיל את השומנים בגוף, בעיקר במקומו המיותרים, שורף אותם, מכלה אותם - וכך האדם יורד במשקל ונפטר מהקילוגרמים העודפים.

לא יפתיע אף אחד אם נציין שמדובר בטענה לא מוכחת מדעית, שאין לה ביסוס עד היום. מעבר לזה, עצם צריכת הקלוריות המופחתת, 500 ביום (כרבע מהכמות המומלצת), אינה בריאה ויכולה לגרום לגוף טראומה בלתי הפיכה. למעשה, גם משרד הבריאות האמריקאי וגם הישראלי המליצו להימנע מהדיאטה הזו.

כאשר הגוף לא מקבל את האנרגיה הדרושה לו - והיא מגיעה אך ורק מהמזון שאנחנו צורכים - הוא מתחיל לכלות את עצמו. מאגרים חשובים בגוף נעלמים ומכאן הדרך עד לנשירת שיער, פגיעה במערכת החיסונית ועוד שלל 'נפלאות' תהיה קצרה מאוד.

לכן, לפני שאתם נוקטים בכל דיאטה שהיא, כולל דיאטת HCG, חישבו הגיונית על ההשלכות שלה מבחינה גופנית. וכדי שתוכלו לדעת זאת בוודאות, הנה חישוב מהיר של צריכת הקלוריות היומית המומלצת:

נשים גברים
לפחות 1,500 קלוריות ביום. בין 1,800 ל-2,000 קלוריות ביום.
  • יש להעלות את הכמות ב-500 עד 1,000 קלוריות לפחות בהתאם לרמת הפעילות הגופנית.