דיאטה וספורט הם ללא ספק השילוב המנצח לירידה הדרגתית, מבוקרת ומוצלחת במשקל הגוף. האדם המודרני נאלץ להתמודד עם שני אתגרים מהותיים בכל הקשור לתזונה נכונה, דיאטה וספורט: מחד גיסא, עליו להתמודד עם שפע של פיתויים קולינאריים בחייו. ומאידך גיסא הנוחות והפאסיביות המאפיינת את החיים המודרניים הופכת את העיסוק בפעילות גופנית לעניין הכרוך ברצון, מוטיבציה, פנאי וכסף.

שני האתגרים המהותיים הללו מהווים מכשול עיקרי בפני אנשים המעוניינים לרזות ולהפחית ממשקל גופם. לפיכך, שילוב נכון בין דיאטה וספורט נתפס כאחד מן הצעדים הבסיסיים בתהליך ההרזיה אשר תורם לירידה מבוקרת במשקל.

במאמר זה ננסה לברר את הקשר בין דיאטה וספורט וכן את התרומה הרבה של שני הפרמטרים הללו לתהליך ההרזיה.

אך אם ברצוננו להבין את הקשר הקיים בין דיאטה וספורט עלינו תחילה להבין את הקשר הפיזיולוגי בין השניים.

על הקשר בין דיאטה וספורט ותהליך חילוף החומרים:

מחקרים רבים מוכיחים כי פעילות גופנית מסייעת להפחתת אחוזי השומן בגוף כמו גם הורדת משקל וזאת בגין העובדות הבאות:

  • במהלך הפעילות הגופנית, גופינו מוציא אנרגיה רבה יותר וכתוצאה מכך חלה האצה בתהליך שריפת הקלוריות בגוף.
  • פעילות גופנית מגבירה את קצב חילוף החומרים הבסיסי בגופינו (BMR).

תהליך חילוף החומרים בגוף תלוי בשני פרמטרים מהותיים:

  • היקף הפעילות הגופנית המבוצעת על ידי האדם.
  • קצב חילוף החומרים הבסיסי של גופינו (Body Metabolic Rate) מכתיב את קצב שריפת הקלוריות בגוף.

לכן, אם ברצונכם להאיץ את קצב חילוף החומרים ושריפת הקלוריות בגופכם ולהפחית ממשקל גופכם בדרך היעילה, המהירה והנכונה ביותר עליכם לשלב בין דיאטה וספורט וכך לבטח תוכלו לא רק לרזות, אלא אף תוכלו לשפר את בריאותכם, לחטב ולחזק את שרירי גופכם ואף תוכלו להעניק אנרגיה לחייכם. דיאטה המושתתת על הרגלי אכילה נכונים המתוזמנים בפעילות גופנית מתאימה, תורמת הן לשריפת השומנים והן לבניית השרירים בגוף, אולם ישנם מספר פרמטרים שיש להתחשב בהם על מנת להשיג את האפקט המנצח בין דיאטה וספורט.

בכדי לייעל את תהליך ההרזייה יש להתחשב בשלושת הפרמטרים הבאים:

  • עוצמת הפעילות הגופנית – ככל שדרגת הקושי של הפעילות הגופנית הנה גבוהה יותר כך גובר קצב פעימות הלב ואגב כך קצב שריפת הקלוריות בגוף עולה. בהתאם להמלצת ה- ACSM(American College of Sports Medicine) דרגת הקושי האופטימאלית הדרושה לתהליך הרזייה אפקטיבי כרוכה בדופק מרבי בטווח הנע בין 125 ל -135 פעימות לדקה, וזאת בשל העובדה הפשוטה כי בטווחים הללו הגוף שורף את כמות השומן הגבוהה ביותר.
  • משך זמן הפעילות הגופנית – ככל שהפעילות הגופנית תמשך זמן רב יותר כך הגוף ישרוף יותר קלוריות. בהתאם להמלצת ה – ACSM פעילות גופנית אפקטיבית היא זו הנמשכת בין 25 דקות – 60 דקות ומעלה.
  • אימון – גופו של אדם מאומן מנצל באופן יחסי מספר רב יותר של שומנים מאשר אדם שאיננו עוסק בספורט.

ככלל אנו מזהים שני סוגים עיקריים של פעילות גופנית:

  • פעילות אירובית – פעילות אירובית מוגדרת כפעילות שבה צריכת החמצן הינה מוגברת. מדובר בפעילות שבה קצב סילוק חומצת החלב מתאזן לקצב ייצור חומצת החלב. פעילות אירובית היא כל פעילות שבה אנו נושאים את משקל גופינו כדוגמת: הליכה, ריצה ורכיבה על אופניים.
  • פעילות אנאירובית – פעילות אנאירובית מוגדרת כאימון כוח המיועד לחזק את מסת השריר בגוף על ידי הפעלת התנגדות גבוהה למשקל הגוף.

ככלל, מומלץ כי תוכנית ההרזייה תלווה בפעילות אירובית ואנאירובית. כאשר יש להעניק משקל רב יותר לפעילות אירובית בשל תרומתה לתהליך ההרזיה, לרבות: עלייה בקצב חילוף החומרים ושריפת הקלוריות בגוף, עלייה בכושר הלב והשרירים וניצול רב יותר של מאגרי השומן לצריכת אנרגיה.

לסיכום, מאמר זה ביקש להסביר את הקשר הישיר שבין דיאטה וספורט כשילוב מנצח המסיע ותורם רבות לתהליך ההרזיה. השילוב בין דיאטה וספורט הוא שילוב חיוני ההכרחי לאפקטיביות של תהליך ההרזיה. מדובר בקשר של הא בהא תליה, כיוון שדיאטה שאיננה נתמכת בפעילות גופנית או לחילופין פעילות גופנית שאיננה נתמכת בתזונה מתאימה לא תאפשר ירידה מאסיבית במשקל. ובדיוק בשל הסיבות הללו יש לשל בין דיאטה וספורט בצורה מאוזנת. סיבה נוספת לשלב בין דיאטה וספורט טמונה בעובדה כי שילוב בין דיאטה וספורט מסייע לשמירה על הבריאות ועל המשקל שהושג.