תוכן [ הסתר ]

אימון אירובי הפך בשנים האחרונות לאחד מענפי הספורט הפופולאריים והמבוקשים ביותר בעולם. אנשים העוסקים דרך קבע בפעילות גופנית מסוג מחול אירובי מדווחים על שיפור כללי בבריאות הגוף, הרוח והנפש.

על אף העובדה כי אימון אירובי נחשב לפעילות ספורטיבית המצריכה רמה גבוהה של כושר גופני מדובר באחד מענפי הספורט המומלצים ביותר לדיאטה והרזייה.

מאמר זה, מבקש להסביר מהי פעילות אירובית ומהם היתרונות הקיימים באימון אירובי על הגוף והנפש.

מהו אימון אירובי ?

אימון אירובי הוא כל פעילות המפעילה את מערכות כלי הדם, הלב והנשימה בגוף, וכן פעילות שבה נעשה שימוש אינטנסיבי בקבוצה גדולה של שרירים בעצימות גבוהה (וגם נמוכה) ולפרק זמן ממושך.

ישנם סוגים שונים של פעילות גופנית מסוג אירובי, לרבות: רכיבה על אופניים, ריצה, הליכה, שחייה, מחול אירובי ועוד. טווח העצימות במהלך אימון אירובי נחלק לשניים: רמת עצימות גבוהה הכרוכה בפעילות הגורמת לעלייה במספר פעימות הלב לדקה ב – 75% עד 85%. ואילו רמת עצימות נמוכה כרוכה בפעילות הגורמת לעליה מתונה יותר בקצב פעימות הלב לדקה הנע בין 60% ל – 70%.

אם ברצונכם לעלות את רמת הכושר הגופני שלכם באמצעות פעילות מסוג אירובי עליכם לבצע לכל הפחות בשלושה אימונים שבועיים ובאופן הדרגתי יש להגביר את תדירות הפעילות עד חמישה או שישה אימונים בשבוע. כמו כן על מנת שהאימון יהיה יעיל ואפקטיבי משך האימון צריך לנוע בין זמן מינימאלי של 30 דקות ובין זמן מקסימאלי של 60 דקות.

על?מנת לשפר את הכושר האירובי באופן ממשי מומלץ לבצע פעילות אירובית לפחות שלוש פעמים בשבוע (ניתן בהדרגתיות להגיע גם לשש פעמים).

מהו מחול אירובי ?

מחול אירובי הוא אימון המשלב בין תנועתיות וקצב שמקורם בעולם המחול, ובין תרגילים המפעילים קבוצה גדולה של שרירים השאובים מעולם הספורט. בשיעורי מחול אירובי מרבים לשלב אביזרים כגון: משקולות, גומיות ומדרגות שמטרתם להגביר את רמת הקושי של הפעילות. השילוב בין מחול קצבי, ספורט וקואורדינציה הופך את "המטלה" הגופנית היומית למהנה ומשתלמת.

מהם היתרונות בביצוע אימון אירובי ?

ניתן להבחין בשורה של יתרונות ותועלות פיזיות כמו גם נפשיות המופקים בעת תרגול קבוע של אימון אירובי, והם הבאים:

  • אימון אירובי תורם לחיזוק עצמות הגוף.
  • אימון אירובי משפר את מצב הרוח.
  • פעילות אירובית תורמת לאיזון רמות הסוכר בגוף
  • פעילות אירובית מאיצה את קצב חילוף החומרים, הפחתת אחוזי רקמת השומן בגוף ותורמת להרזיה.
  • פעילות אירובית תורמת להפחתת רמת הכולסטרול הרע (מסוג LDL) ולהעלאת רמות הכולסטרול הטוב בגוף (מסוג HDL).
  • אימון אירובי מפחית את הסיכוי לחלות במחלות לב.
  • אימון אירובי תורם להפחתת רמת לחץ הדם.
  • אימון אירובי מפחית את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס.
  • אימון אירובי משפרת את הכושר הגופני.

לסיכום, אם ברצונכם לעודד את קצב חילוף החומרים בגוף ולזרז את תהליך ההרזיה – אימון אירובי הוא התשובה הנכונה.