דיירי בתי אבות מגיעים לשם, לרוב, בשל בעיות בריאותיות. זה לא קורה כך סתם. מסתבר, שאחת הסיבות העיקריות לאותן בעיות היא תזונה לא נכונה – לא רק בשנים שלפני המעבר, אלא לאורך כל החיים. הבשורה הטובה היא שבתור אדם המשתייך לקבוצת הגיל השלישי, אפשר להתחיל לאכול נכון ולשפר את מצבך הגופני והבריאותי. אף פעם לא מאוחר.

קשישים סובלים פי כמה מתזונה לא נכונה

כאשר אתה שומע, בתור איש צעיר, על הסכנות שבאכילה לא נכונה, אתה לרוב 'מדפדף הלאה'. במקרה הכי גרוע אתה מזדעזע לכמה שניות – ושוכח מזה. אבל לקשישים אין את הפריבילגיה הזו. הגוף שלהם מבטא כמעט באופן מיידי את נזקי האכילה הלקויה.

לכן, דיירי בתי אבות חייבים להעניק לכך חשיבות עליונה. תזונה נכונה במרכזי דיור מוגן, בבתי אבות או בבתים מוגנים היא ערך עליון, שיכול להבטיח לאדם עוד שנים ארוכות של כיף, פנאי והרגשת חיו?ת. אבל מה היא תזונה נכונה בגיל הזה?

כמה פרטים על תזונה נכונה בגיל הזהב

בגדול, אין זה שונה מההנחיות שניתנות לצעירים לגבי תזונה נכונה, רק שכאן מומלץ להקפיד היטב עליהן ולהשתדל לא לסטות מהן יותר מידי. השורה התחתונה היא, שהכל הופך להיות מסוכן יותר בגיל הזה. אין יותר שום אפשרות 'לספוג' את הנזקים. זה הזמן בו אורח החיים שלך מזיק לגופך בצורה הממשית ביותר.

למזלנו הטוב, בתי אבות רבים מבינים את החשיבות של תזונה נכונה בגיל הזה ומספקים לקשישים את התנאים הטובים ביותר כדי להבטיח שיזכו לאוכל מזין, איכותי וכזה שייטיב עמם. כך נכון גם בכל צורות המגורים האחרות המיועדות לבני גיל הזהב (בית מוגן ומרכזי דיור מוגן).

אם כן, תזונה נכונה בגיל השלישי צריכה לכלול, בגדול, את הדברים הבאים:

  • ארוחות מלאות ומזינות
  • צריכת כל אבות המזון
  • צריכת מזונות כמה שיותר טבעיים (לחם מחיטה מלאה, אורז מלא וכדומה)
  • התאמה לצריכת הקלוריות היומית הנדרשת
  • הימנעות מוויתורים על מזונות חשובים לאורך זמן
  • הפחתת הצריכה של מאכלים שאינם מזינים (עוגות, עוגיות, ממתקים וכדומה)
  • שתייה מרובה של מים

שיפור בהרגשה הכללית והיעלמות בעיות בריאותיות

רבים מהקשישים, לצערנו, סובלים ממקרים של עצירות ממושכת או נשירת שיניים מואצת. גם התופעות הללו, הגם שאינן נחשבות למסובכות ביותר בגיל הזה, מעיקות ודורשות טיפול. וגם הן נגרמות בין היתר בשל אכילה לא נכונה.

הימנעות מצריכת מאכלים לא מזינים אינה מוזכרת כאן כך סתם – היא יכולה למנוע ריקבון של השיניים עד למצב בו אי אפשר ללעוס עוד. צריכת אבות המזון בתוספת מים, תפתור אצל רוב האנשים את בעיות העצירות. מעבר לפיתרון הבעיות הללו, הקשיש ירגיש טוב בהרבה ויוכל להתפנות לפעילות ספורטיבית וחברתית ענפה, אותה מציעים בתי אבות בכמויות.

לא לשכוח פעילות ספורטיבית

קשישים רבים שוכחים כי הפעילות הספורטיבית, לצד אכילה נכונה ובריאה, היא המתכון הבטוח לאריכות ימים ולחיים קלים ומהנים. ככל שאנחנו מתבגרים, מסת השריר שלנו יורדת פלאים. ניתן לעצור את התהליך הזה ואף להפוך את המגמה, בעזרת פעילות ספורטיבית.

רבים מבני הגיל השלישי מעידים שמהרגע שהחלו לעסוק בספורט להנאתם, הם מרגישים טוב יותר. הם נפצעים פחות, חולים פחות, מצב הרוח שלהם מרומ?ם ואינם סובלים כמעט מכאבים מגבילי תנועה. בתי אבות מקצועיים אף מציעים לדיירים תוכנית ספורטיבית מקצועית בליווי אישי, שמתאימה עבורם את הפעילות שתועיל להם יותר מכל.