»

מידע על הפרעות אכילה:

הפרעות אכילה

הפרעות אכילה הן שורה של הפרעות נפשיות המתבטאות בהופעה של דפוסי אכילה קיצוניים לרבות: אכילת יתר, התנזרות מאוכל והיפטרות מאוכל בשיטות שונות הפוגעות בגוף ובנפש, כאשר בהיעדר טיפול הולם הן מסכנות חיים. הפרעות אכילה הפכו למחלות נפוצות ושכיחות בעולם המערבי, הפוקדות בעיקר נשים ונערות.

המאמר הבא, מבקש לבאר את המושג הפרעות אכילה ולברר כיצד ניתן לטפל ולסייע לאנשים הסובלים מהפרעות אלו באמצעות הליך של שיקום והבראה.

מהן הפרעות אכילה?

הפרעות אכילה הן הפרעות נפשיות, המאופיינות בהתנהגויות אכילה פתולוגיות קיצוניות לרבות: אכילת יתר כפייתית, בולמוסי אכילה והיפטרות קיצונית מאוכל קיצוניות כמו גם הימנעות טוטאלית מאכילה.

הפרעות אכילה גורמות לשיבושים וסיבוכים פיזיולוגים ונפשיים העלולים לסכן חיים ולגרום למוות. על פי נתונים סטטיסטיים של שירות הבריאות הציבורי בארה"ב ניכר כי כ - 70 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מבעיות אכילה ולוקים במגוון הפרעות אכילה. על אף העובדה, כי הפרעות אכילה נפוצות בקרב גברים ונשים כאחד, שיעור הנשים הלוקות בהפרעות אכילה לעומת שיעור הגברים הלוקים בהפרעות אכילה, עומד על יחס של 1:9. כמו כן, הפרעות אכילה מתפתחות בעיקר בקרב מתבגרות ונשים, בטווח הגילאים שבין 12 ל – 41.

אילו סוגי הפרעות אכילה ישנן ?

ישנן שלוש הפרעות אכילה עיקריות והן הבאות:

מהם הגורמים המחוללים הפרעות אכילה?

כיום, נוהגים לחלק את הגורמים להפרעות אכילה לשלושה:

כיצד ניתן לסייע לסובלים מהפרעות אכילה ?

ישנן שתי דרכים עיקריות בהן ניתן לסייע לסובלים מהפרעות אכילה:

האחת, היא כמובן הקשבה למצוקות הפרטיות של החולה, עידודו ושכנועו לפנות לגורם מקצועי שיטפל בבעיה, הצפת הקשיים והדאגות של החברים לבריאותו ולחייו של החולה על מנת לעודד אותו לבקש עזרה.

השנייה, נקיטת אמצעי פיקוח לרבות: מעקב ובילוש אחר הרגלי האכילה של החולה, פיקוח על הסתרת מזון ואכילה של החולה הבולמי או האנורקטי. יש הטוענים כי שיטות אלו רק מעודדות את החמרתה של הבעיה ואת הרצון להסתיר את הבעיה מפני הסובבים.

טיפול בהפרעות אכילה:

ככל שאבחונה של הפרעת האכילה יהיה מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לשפר את סיכויי החלמתו של החולה.

אחד מהשלבים הראשונים של הטיפול בהפרעות אכילה, כרוך בהכרה של החולה כי קיימת התנהגות אכילה פתולוגית קיצונית העלולה לחבל בבריאותו הפיזית והנפשית של החולה.

שנית, יש לפנות לגורם מקצועי ומוסמך שיאבחן את ההפרעה בצורה מקצועית על ידי מבחנים פסיכיאטריים וגופניים על ידי רופא הנשענים על קריטריוני ה – DSM להפרעות אכילה קיצוניות.

שלישית, בטיפול יש לערב צוות של מומחים לרבות: דיאטנית, רופא ופסיכולוג פסיכיאטר כמו גם, הדרכת ההורים ושיתוף המשפחה בהתמודדות עם התהליך.

כיום נהוג לפנות למרכזים מיוחדים המטפלים במגוון הפרעות אכילה ובמקרים קיצוניים של אנורקסיה קשה נהוג גם לאשפז את המטופל (לעיתים גם בכפייה).

במידה ומישהו מבני משפחתכם, קרוביכם או מכריכם סובלים מהפרעת אכילה תוכלו לפנות לגורמים המקצועיים הבאים:

נוספים:

לסיכום, במאמר זה סקרנו את הגורמים להתפתחותן של הפרעות אכילה והדרכים להענקת טיפול וסיוע לסובלים ממגוון הפרעות אכילה.

דיאטה בקלות