»
»

דיאטה לילדים

ילדים הסובלים מעודף משקל נמצאים פעמים רבות במצב אמיתי של סבל. מצד אחד הילדים בבית הספר לועגים, מצד שני המשפחה לא מצליחה להסתיר את אי שביעות רצונה, ועוד לא דיברנו על בעיות בריאותיות שעודף המשקל עלול להביא עמו.

דיאטה לילדים היא עניין שיש לגשת אליו בעדינות וברגישות, ולתכנן אותו בקפידה. הילדים נמצאים בשלב של גדילה ועיצוב הגוף והנפש. דיאטה שלא תיעשה בתבונה עלולה ליצור השלכות קשות על נפשו ועל בריאותו של הילד.

מהי דיאטה לילדים

בכל הנוגע לדיאטה לילדים, אין שיטה חד משמעית אחת. העיקרון זהה בשיטות השונות – מאכלים דלי שומן עם ערכים תזונתיים גבוהים, שמירה על צריכה של כל אבות המזון, אכילה מסודרת בשעות קבועות ובמנות לא גדולות, ושמירה על פינוקים מתוקים, גם אם דלי סוכר ושומן, כי בכל זאת, מדובר בילדים.

מיהו ממציא הדיאטה?

כאמור, אין שיטה ספציפית אחת עבור דיאטה לילדים, אך דיאטנים רבים ממליצים על משטר תזונתי בריא לילדים הסובלים מעודף משקל. מצב לא מטופל של משקל עודף בילדות עלול להביא עמו בעיות בריאותיות חמורות בבגרות וגם דימוי עצמי נמוך.

עם כל זאת, חשוב להיות סופר רגישים וקשובים לילד, ולשים לב לא להפעיל עליו לחץ ובטח לא להתחיל מוקדם מדי. בשנות הילדות המוקדמות, ילדים נוטים לפתח גוף מדושן מעט יותר ובטן עגלגלה, תופעה שלרוב חולפת מעצמה. בגילאי 7-8 ומעלה, וכמובן לאחר התייעצות עם בעלי מקצוע, יכול להיות שיגיע הזמן לדיאטה של ממש.

יתרונות דיאטה לילדים

נתייחס ליתרונות של קיום דיאטה לילדים, לעומת הגישה הטוענת שאין צורך להתחיל בשום תהליך של דיאטה עד לגיל הבגרות. כיצד דיאטה כזאת תועיל לילד שלכם?

חסרונות דיאטה לילדים

גם כאן השאלה הנשאלת היא מה הם החסרונות בקיום דיאטה לילדים? כיצד דיאטה שכזאת עלולה לפגוע בילד?

תפריט דיאטה לילדים

כפי שניתן להבין, דיאטה לילדים היא תהליך מאוד עדין ומורכב. אין להיכנס אליה בצורה לוחצת או לחוצה, לא לעשות שינויים דרסטיים ובטח לא להרעיב את הילד. עליכם להחדיר לילד הרגלי תזונה בריאים ולעולם לא לגרום לו להרגיש שלא בנוח עקב משקלו, אלא רק לתמוך, לעודד ולחזק.

התפריט צריך להיבנות בקפידה, תוך ייעוץ מקצועי, על מנת לוודא שהילד מקבל את כל אבות המזון, המינרלים והויטמינים הנחוצים לו, ולא נשאר רעב. כדאי כמובן להגביל צריכה של מתוקים, אבל אפילו אם מדי יום יקבל הילד צ'ופר מתוק קטן, לא יקרה כלום ולהפך – ההתמדה בתהליך תהיה קלה עבורו יותר.

תפריט לדוגמא:

דיאטה בקלות