»
»

אנורקסיה

אנורקסיה נרבוזה היא אחת מן הפרעות האכילה הנפוצות ביותר בקרב אוכלוסיית העולם המערבי.

במאמר הבא, נברר מהם תסמיני הפרעת האכילה אנורקסיה נרבוזה ומהם הנזקים הנגרמים לאנשים הלוקים בהפרעת האכילה אנורקסיה.

מהי אנורקסיה נרבוזה ?

תרגומה המילולי של המלה אנורקסיה נרבוזה הוא איבוד תיאבון עצבני. כאשר למעשה אנורקסיה היא הפרעה נפשית הגורמת להתנהגות פתולוגית קיצונית של דיכוי תאבון אכזרי מתוך חשש עמוק מפני השמנה. אנורקסיה מופיעה לרוב בקרב נשים מאשר גברים ויותר בקרב נערות מאשר נשים מבוגרות. לרוב אנורקסיה מתחילה בתור "עוד דיאטה תמימה" אשר במהרה הופכת להפרעה חמורה הגורמת לאיבוד של 25% ממשקל הגוף.

על פי ספר האבחנות הפסיכיאטרי האמריקני ישנם ארבעה קריטריונים לאבחון אנורקסיה והם: ראשית, סירוב על שמירת משקל גוף מינימאלי התקין לגובה ולמשקל (BMI) משקל הנמוך ב – 15% אחוז מהמשקל התקין מאותת על אנורקסיה. שנית, פחד מפני השמנה במצב של תת משקל. שלישית, תפיסת גוף מעוותת והערכה עצמית נמוכה. ורביעית, אל ווסת (למשך שלושה חודשים רצופים).

מהם הסימפטומים לאבחון ההפרעה אנורקסיה נרבוזה ?

נהוג לחלק את הסימפטומים של הפרעת האכילה אנורקסיה נרבוזה לשלושה:

מהי השכיחות של אנורקסיה באוכלוסיה ?

אנורקסיה שכיחה בעיקר בקרב אוכלוסיית מדינות המערב העשירות והמתועשות (חברת השפע). כאשר 90% מהלוקים בהרעה הן נשים ואילו רק 10% מהם הנם גברים. אנורקסיה נפוצה יותר בקרב נערות בטווח הגילאים 13-18 מאשר נשים בוגרות, ושיאה של המחלה בגיל 16-17. שיעור התמותה של מחלת האנורקסיה עומד על 5%-20% אחוזים, והיא מסתמנת כמחלה בעלת אחוזי התמותה הגבוהים ביותר בקרב אוכלוסיית המתבגרים.

מהן הבעיות הנגרמות לאלו הלוקים במחלת אנורקסיה נרבוזה ?

הבעיות העשויות להיגרם כתוצאה מאנורקסיה הן הבאות:

כיצד ניתן לטפל ?

החלק החשוב בטיפול הוא אבחון הבעיה וזאת על ידי פנייה לגורמים רפואיים המבצעים סדרה של בדיקות הכוללות בדיקת של מסת גוף BMI, אבחון פסיכיאטרי ובדיקות רפואיות.

לאחר אבחון ההפרעה יש לפנות לטיפול מקצועי מתאים המשלב השגחה רפואית, טיפול פסיכיאטרי, מפגש עם דיאטנית קלינית למעקב אחר המשקל ובניית תפריט תזונה מאוזן ונכון, הענקת טיפול תרופתי ובמקרים קיצוניים אף אשפוז. טלפונים חיוניים של מרכזי טיפול בהפרעות אכילה: אנורקסיה נרבוזה, בולימיה ואכילה כפייתית ראו באתר זה.

לסיכום, אם אחד מבני משפחתכם, חבריכם, ידידים וקולגות מראים תסמינים של אנורקסיה נרבוזה חשוב מאוד לסייע להם ולתמוך בהם לאורך תהליך השיקום הקשה מהפרעת האכילה אנורקסיה נרבוזה.

דיאטה בקלות